ищите по карту |
Храм памятник "Александр Невский" - София
Автор: Л. Иванова, на 927 метра из София. , GPS координаты: N 42.6957963 E 23.3328071
Катедралният храм "Свети Александър Невски" е най-голямата православна църква у нас (3170 кв.м. площ) и е изграден в центъра на София като своеобразен символ на освобождението на България от вековната османска власт. На 3 март 1882 г. тържествено е положен основният камък на храма, а решението за неговото построяване е взето две години преди това – през 1880 г. от Учредителното събрание в Търново (Първото народно събрание в освободена България).
Храмът е проектиран, построен и изографисан съвместно от руски и български специалисти, а средствата за него са събрани от българския народ с доброволни дарения. Името на храма е избрано в чест на небесния закрилник на Русия и на руския цар Александър Втори (наричан от българите цар Освободител), това е живелият през 13 век Александър Първи Ярославич Невски, символ на руския боен дух.
Българският архитект акад. Иван Богомолов е автор на първия проект за храма, но той умира внезапно и работата е възложена на проф. Александър Померанцев, известен руски архитект Той изготвя напълно нов проект в неовизантийски стил и през 1904 г. започва реалното строителство на храма. Сградата е завършена през 1912 г. и представлява кръстокуполна базилика, като главният й купол е с височина 45 метра, а около основната окръжност на купола с тънки златни букви е изписана молитвата „Отче наш”. В изографисването, обзавежданет и изграждането на вътрешния интериор вземат участие много български, руски и дори италиански и немски майстори и художници. За украсата на църквата са използвани бразилски оникс, алабастър, италиански мрамори и др. Осветителните тела са донесени от Мюнхен, вратите са поръчани във Виена. Камбанарията на катедралния храм е с височина 53 м, камбаните й са излети в Москва и са 12 на брой. През 1924 г. църквата „Св. Александър Невски” е обявена за паметник на културата.
Крипта
С икони от църковния историко-археологически музей към Богословския факултет на СУ е поставена основата на специалната иконографска експозиция на Художествената галерия в София, която след разрастването си е поместена в Криптата на катедралния храм „Свети Александър Невски”.
Тази крипта никога не е използвана по предназначение, а именно като място за погребение на владетели. Смелата идея в нея да бъдат поместени уникалните образци на православното изобразително изкуство се заражда преди повече от 45 години и днес Криптата е сред най-популярните музейни експозиции у нас, посещава се от десетки хиляди туристи, включително и от множество високопоставени делегации, и е най-атрактивния отдел на Националната художествена галерия. Експонати от криптата участват във всички големи изложения на раннохристиянско и византийско изкуство по света.
Комментарии и советы (0)
Голосов (3)   Рейтинг:
Поделитесь своим мнением или советом