ищите по карту |
Национален парк Рила
Автор: Л. Иванова, на 2.6 km из Боровец.
Рила е най-високата планина на Балканския полуостров. Скалите, от които е изградена са на възраст 250 милиона години. Рила се отличава със своите алпийски релефни форми - циркуси (вдлъбнатини с форма на кресло, отворени от едната страна), остри върхове, пропасти и скални зъбери, които са се формирали през последния ледников период, преди около 10 000 години.
Името Рила произхожда от тракийското "роула", което означава "много вода" - в нея има над 200 езера и множество минерални извори - Сапарева баня, Костенец и др. Най-високото езеро е Леденото езеро - на 2715 метра, най-голямо (212 декара) е Смрадливото езеро, а най-дълбоко (37,5 метра) е езеро Окото от Седемте рилски езера. В езерата се срещат водорасли, ракообразни, пъстърва. Множество потоци дават началото на три от най-големите реки на България - Искър, Марица и Места.
"Национален Парк Рила" е най-големият от трите национални парка в България и е сред най-големите защитени територии в Европа. Паркът обхваща централните и най-високи части на планината Рила, включително връх Мусала. Обявен е през 1992 г. като народен парк, а през 1999 г. е преобразуван в национален като част от него е отделена и прекатегоризирана в "Природен парк Рилски манастир"
НП "Рила" е създаден с цел опазването на иглолистни гори и пасища, местообитания на редки и застрашени видове, красиви пейзажи и исторически паметници със световно значение за науката и културата.
На територията на парка се намират четири резервата - Парангалица, Централен Рилски резерват, Ибър и Скакавица.
В Национален парк "Рила" и в близост до него има много паметници на културата с национално значение - църкви, крепости и останки от антични градове и пътища. В близост до територията на парка се намират Рилски манастир - национален исторически и архитектурен резерват, и Хрельовата кула в Рилски манастир, която е архитектурен паметник. В подстъпите към парка е разположен град Самоков, в който е възникнала Самоковската иконописна школа, създадена от Захари Зограф.
Комментарии и советы (0)
Голосов (0)   Рейтинг:
Поделитесь своим мнением или советом