Айфеловата кула е решетъчна метална кула, разположена в Париж на Марсово поле, превърнала се в един от най-известните символи на Франция и сред най-популярните конструкции в света. Кулата е най-високото съоръжение в столицата на Франция, както и най-посещавания паметник в света срещу заплащане от милиони посетители. В последните години тя е посещавана от 6 000 000 туристи годишно, а през целия период на съществуването си е разгледана от 200 000 000 души. Построена е за Световното изложение през 1889 г. в Париж като входна арка. Изградена е за по-малко от две години, като строителството й струва близо 6.5 милиона франка. Айфеловата кула е висока колкото сграда с 81 етажа – висока е 324 м. До 1930 г тя е най-високата построена конструкция на света. След това е изместена от Крайслер Билдинг, разположен в Ню Йорк. Ако поставените антени върху конструкцията й не се отчитат, тя продължава да бъде втора по височина, след завършения Виадукт Мийо през 2004 г. във Франция.
Кулата притежава три нива, които са достъпни за посетители. До първите две, изкачването става с асансьор или по стълбище. Над 300 стъпала водят до първото ниво, както и от първото до второто. До най-горното ниво се стига само с помощта на асансьор. Ресторантите са разположени на двете долни нива.
За изграждането на творението на Айфел са използвани 10 100 т желязо. От тях 7 300 т е масата на самата метална конструкция. В годините се е налагало кулата да бъде подсилвана на някои места и е намалена с 1 340 т. В изграждането й са взели участие 50 дизайнери и архитекти, 100 души, които изработвали частите, а сглобяването са извършвали 132 работника. Интересен факт е, че всяко лято кулата става по-висока с 18 см, заради разширяване на желязото от слънчевите лъчи.
На всеки 7 години кулата се боядисва. Според нейния създател така мога да се запазят металните конструкции. Няколко пъти е сменян цветът й, като е преминал от червено-кафяво, жълто бежово и в последните години бронзово.
Кулата е най-красива вечер, след като бъде включено осветлението й. Десет хиляди газови фенера, фар на върха и два прожектора са я осветявали през 19 век. През 1990 г. са й поставени ел. лампи, а днешното осветление е запалено за първи пат през 1985 година на 31 декември. Днес са добавени още и сребристи лампи, включващи се по пет минути на кръгъл час.
След строежа кулата е застрашавана от срутване, заради негодуването на някои известни личности. През 1909 г. са стартирали научни изследвания, във връзка с радио предаване. Това е спасила Айфеловата кула от срутване. До този момент на нея са поставени предаватели на шест аналогови телевизионни станции и 120 антени.
Споделете Вашето мнение или съвет