Белоградчишката крепост - история и природа ...
Ще Ви отведем на едно красиво място с много богата история - един от най-забележителните туристически обекта в град Белоградчик, пленяващ със своята архитектура е Белоградчишката крепост.Тя е една от най-запазените крепости в България, обявена е за паметник на културата от национално значение през 1985 и започва да се посещава от голям брой туристи.Част е от стоте национални исторически обекта в България.
При строежа е използвана естествената непристъпност на скалите.Крепостта е служила като защитна стена на тогавашната Римска империя, дебелите 4-5м. и високи 12-15м. стени били като наблюдателница и преграда срещу враговете им .Най-високата част е наречена Цитаделата . На няколко метра в югозападна посока има останки от друга старинна крепост която е играла спомагателна роля и е допринесла за разцвета на империята. В скалните масиви са издълбани две водохранилища съхранявала водата за трудните дни. Крепостта е изградена сред скален масив, който впечатлява с уникалната си архитектура и в хората остава чувството, че се намират на едно прекрасно място, осеяно с много красота и зареждащо с положителна енергия.През 16 век българския владетел Иван Срацимир разширява укрепването на крепостта и тя се превръща във втора по значимост за тогавашното време. Внушителния облик на средновековния строеж предизвиква изключителен интерес сред посетителите. Най-високата част на крепостта предоставя приказно красива панорама. Изгледа от върха на крепостта е неповторим, и гледката не може да бъде описана с думи.
През 1396г. по време на турското господство над българските земи, крепостта попада под тяхно господство .Под натиска на честите бойни тактики на хайдутите, нашествениците се принуждават да направят структуриране и доукрепване на Белоградчишката крепост без да променят значително външността и. Финалното преустройство и разширяване е през 1805 до 1837 година, под ръководството на италиански и френски инженери и през този период тя добива сегашния си външен вид. Във вътрешността на крепостта са разположени три двора и едно отделно укрепление, като дворовете един от друг са разделени с големи масивни портали с врати.Всеки един двор е притежавал възможност за самостоятелна самоотбрана и защита. Има изградени още затвор, оръдейни площадки, казармени и складови помещения.
Самата крепост разполага 15-16 броя оръдия. Важна роля за отбраняването на крепостта оказвала и външната допълнителна и отбранителна пристройка, състояща се от забити дълбоко в земята дебели колове и изплетени от пръти кошове пълни с камъни и пръст. Това давало голямо преимущество за подготовка и печелило време за обмисляне на стратегии за отблъскване на неприятелите, а от друга страна затруднявало врага по лесно да се добере до желаната цел. За военни цели се използва и през 1885г. по време на Сръбско –българската война.
Споделете Вашето мнение или съвет