Мисор е исторически дворец, който се намира в Южно Индийския град Карнатака. Сградата е най-величествената кралска такава в Индия, освен това е седалище на махараджата. Той властва от 1350- 1950 година.
Каменната сграда е триетажна, изградена от сив фин гранит и мраморни розови куполи, фасадата е с няколкото обширни арки, които са поддържани от високи колони. В историческия дворец са поместени две пищни и огромни церемониални зали, които са наречени durbars. 18 са храмовете в сградата.
Интериорът е украсен пищно от огледала, витражи, дървени врати, които са резбовани, мозаечни подове, обаятелна гледка, привличаща повече милиони посетители годишно. През почивните дни дворецът спира дъха, осветен от светлини, наброяващи приблизително 100 хиляди. Те подчертават величествения му профил в нощта.
След няколкото разрушения и реконструкции, през 14 век дворецът е построен. При последния пожар през 1897 година, кралската фамилия дава поръчка на Хенри Ървин – британски архитект, за построяване на сегашната сграда. Строежът е завършен през 1912 година.
Дворецът посреща посетители ежедневно. Те могат да се насладят на колекции от картини, скулптури, артефакти, а така също и на оръжията на махараджата – 700 на брой, сред които са мечове, копия, пистолети датиращи от 14 век. Друга атракция е украсеният с 84 килограма злато дървен слон. Септември и октомври, по време на небезизвестният фестивал Mysore Dasara, когато дворецът става център на всякакви културни дейности, за период от два месеца сградата се осветява. Покраи този фестивал има множество традиции, които се спазват стриктно и до днес.
Споделете Вашето мнение или съвет