Катедралата „Св. Стефан” е католическа катедрала, която се намира в центъра на Виена. Те е сред най- значимите забележителности на столицата на Австрия и е един от символите на австрийската столица. Строена е в продължение на няколко столетия, като началотое сложено от Рудолф IV, над руините на предишни църкви в 1359 г. Изградена е от варовик, широка 40 метра и дълга 107 метра. Най-високата й точка 136 м. е върха на готическа кула. В началото цветът е бил бял, но с времето и най-вече при опожаряването на града по време на II Световна война и замърсяването на въздуха са оцветили в червено камъка. Катедралата пострадва най-вече при пожар на 11.04.1945 г., когато са запалени магазините в съседство, по време на разграбване от мародери. През 1952 г. храмът е възстановен изцяло. Катедралата е издигната в готически и романски стил. Южната кула , която е строена от 1368 -1433 г. е висока 136.44 м., а северната е с височина 68.3 м. По време на Хасбургите е нямало право друга църква да бъде по-висока от Св. Стефан в Австроунгарската империя.
Катедралата има цели 23 камбани – една от тях е II-та по големина в Европа. Легенда гласи, че Бетовен е разбрал за своята глухота, когато видял птици, излитащи изплашени от покрива на Катедралата, при което не могъл чуе звука на камбаните. Вътрешната част на Св. Стефан е изключително красива с многото каменни скулптури и уникално украсени колони. Изумяват величествеността и огромните органи, както и размерите на катедралата. В един от ъглите на катедралата е разположен и най-известният й символ. Това е автопортретът, който е издълбан в самия камък от скулптор останал неизвестен, участвал в строежа й. По време на турската обсада на Виена в 1529 г., южната кула се използва за главен наблюдателен щаб и център, ръководещ самата отбрана на града. Събора е с 198.20 м. дължина, а ширината е 62 м.
Покривът на катедралата е с дължина 111 м. и е украсен богато с 230 000 цветни керемиди. Гербовете на Австрия и на Виена са изобразени на северната му страна.
Посетителите й днес могат да се изкачат до върха на самата Южна кула пеша, а с асансьор чак до Северната кула или пък да влязат в катакомбите. Катедралата е с безплатен вход, но туровете до кулите, както и посещението на подземието се заплаща.
Споделете Вашето мнение или съвет