Rooms.bg  > Статии, Пътеписи ...  > 

Кораловият рай на Австралия

автор: М. Иванова, 29.08.2012
Кораловият рай на Австралия, Снимка
Кораловият рай на Австралия, Снимка 1

    Големият бариерен риф представлява верига от острови и коралови рифове, разположени в Коралово море на брега на Австралия. Това е най-огромната коралова система на Земята, съставена от около 3000 коралови рифа и близо 900 острова. Датира от 18 мил. години. Започва от Тропика на Козирога и стига до Нова Гвинея, а на север достига до Торесовия пролив, разделящ Нова Гвинея от Австралия. Дължината му е 2500 км, а ширината варира между 2 и 150 км. В него обитават 15000 разновидности на рибите. А площта му е по-голяма от тази на Великобритания – 344 400 кв.км. Голяма част от рифовете са образували коралови острови. Това е най-големият обект с живот на Земята и може да бъде видян от Космоса. Състои се от милиони организми – коралови полипи – обявен е за едно от чудесата на света. Заради голямото си биоразнообразие, лесния достъп и топлите води е популярно място за много туристи, както и за водолази. Някои от островите са и курорти.

Има предположения, че хората са знаели за Големия бариерен риф преди 40000 години. От тогава датира и съществуването на коренното население на континента Австралия. От съвременните европейци, пръв с рифа се запознава съвсем случайно изследователя Джеймс Кук. На 11.06.1770 г. в 11 часа засяда с кораба „Индевър” точно върху кораловия риф. Кук се запознава с аборигените – местните, ниски и тъмнокожи хора. Много по-късно, към края на 19 век кораловия риф и изследван по-подробно, заради износа на морски краставици и перли, добивани на рифа.

Уязвимостта на коралите е свързана с точно ограничените параметри на средата. Температурата на водата не може да е по-ниска от 17,5 °C . Затова кораловия риф не е разпространен на юг от Тропика на Козирога. Солеността на водата, в която растат коралите е също с ограничени параметри – това е причината бариерния риф да не преминава границите на Нова Гвинея – там р. Флай внася огромно количество несолена вода в океана.

Големи щети върху равновесието на рифовете нанасят т. нар. тропически урагани. Друга немалка вреда са и свръхпопулацията на морската звезда, която се изхранва с коралови полипи. Днес кораловите рифове са застрашени най-много от човешката дейност- замърсяват се крайбрежните морски води. Друга опасност за оцеляването на рифа е свързана с глобалното затопляне, което води до обезцветяване на рифа. При покачване на температурата дори с градус, живеещите в полипите водорасли умират. Обезцветените колонии спират да растат и се разрушават по-лесно от вълните на океана.

 

Какво мислиш за статията? (0)

Прочетена (6156)    Гласували (1)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   







  

Забележителности в България

В близост до



виж на карта

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик101 хотели
Бургас224 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна296 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево215 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане