Големият бариерен риф представлява верига от острови и коралови рифове, разположени в Коралово море на брега на Австралия. Това е най-огромната коралова система на Земята, съставена от около 3000 коралови рифа и близо 900 острова. Датира от 18 мил. години. Започва от Тропика на Козирога и стига до Нова Гвинея, а на север достига до Торесовия пролив, разделящ Нова Гвинея от Австралия. Дължината му е 2500 км, а ширината варира между 2 и 150 км. В него обитават 15000 разновидности на рибите. А площта му е по-голяма от тази на Великобритания – 344 400 кв.км. Голяма част от рифовете са образували коралови острови. Това е най-големият обект с живот на Земята и може да бъде видян от Космоса. Състои се от милиони организми – коралови полипи – обявен е за едно от чудесата на света. Заради голямото си биоразнообразие, лесния достъп и топлите води е популярно място за много туристи, както и за водолази. Някои от островите са и курорти.
Има предположения, че хората са знаели за Големия бариерен риф преди 40000 години. От тогава датира и съществуването на коренното население на континента Австралия. От съвременните европейци, пръв с рифа се запознава съвсем случайно изследователя Джеймс Кук. На 11.06.1770 г. в 11 часа засяда с кораба „Индевър” точно върху кораловия риф. Кук се запознава с аборигените – местните, ниски и тъмнокожи хора. Много по-късно, към края на 19 век кораловия риф и изследван по-подробно, заради износа на морски краставици и перли, добивани на рифа.
Уязвимостта на коралите е свързана с точно ограничените параметри на средата. Температурата на водата не може да е по-ниска от 17,5 °C . Затова кораловия риф не е разпространен на юг от Тропика на Козирога. Солеността на водата, в която растат коралите е също с ограничени параметри – това е причината бариерния риф да не преминава границите на Нова Гвинея – там р. Флай внася огромно количество несолена вода в океана.
Големи щети върху равновесието на рифовете нанасят т. нар. тропически урагани. Друга немалка вреда са и свръхпопулацията на морската звезда, която се изхранва с коралови полипи. Днес кораловите рифове са застрашени най-много от човешката дейност- замърсяват се крайбрежните морски води. Друга опасност за оцеляването на рифа е свързана с глобалното затопляне, което води до обезцветяване на рифа. При покачване на температурата дори с градус, живеещите в полипите водорасли умират. Обезцветените колонии спират да растат и се разрушават по-лесно от вълните на океана.
Споделете Вашето мнение или съвет