Семирамида и висящите градини на Вавилон!
Семирамида ( Шамурамат)- мит и реалност , асирийска царица, забулена в много тайни, мистерии и легенди. Съпруга на жесток владетел и тиранин, който тя убива и се възкачва на престола. Превърнала се в символ на жената- държавник и завоевател. Смята се, че Семирамида е реално съществуваща личност. На нея се преписва изграждането на много древни паметници на територията на Близкия изток, един от които е „ Висящите градини на Вавилон“ – част от Седемте чудеса на света, често назовавани „Висящите градини на Семирамида“.
Според други, градините били направени от Навуходоносор II, за своята персийска съпруга, която много тъгувала за дома си.
Все още не е напълно ясно мястото на което са били направени градините, но се предполага, че са били построени около древната столица Вавилон. Наричали се „висящи“, защото растенията били нависоко и създавали впечатление, че падат от самото небе. Засадени върху пирамида, състояща се от четири етажа и с височина над 20 метра. Архитектурната мисъл била гениална. В основите на всеки от етажите , за да не се просмуква вода, била наредена тръстика. Следвали два реда тухли споени с гипсов разтвор и още един ред оловни тухли и за завършек е насипана плодородна почва, в която са се засаждали редки семена, цветя и дървета. Роби са се грижили за разкопаването на почвата. В колоните, които държали платформите били вградени тръби, стигащи до най- горния етаж, които напоявали растителността, вероятно от река Ефрат. Градините били разположени спираловидни и съединени помежду си със стълби. По външните части растели пълзящи растения, които засилвали илюзията, че растенията са във въздуха. Погледната от далече приличала на вечнозелен и цъфтящ храст.
През 311 г. пр. н. е. Александър Велики превзема Вавилон.Историците говорят, че след като войниците му се върнали от Вавилон, разказвали за чудесата, които виделина. Данните сочат, че точно там великия завоевател е намерил смъртта си. След неговата кончина, Вавилон запада, а градините са изоставени. Според някои при голямо наводнение, придошлите води на Ефрат, които до скоро подхранвали този „Земен рай“, го разрушили почти изцяло. Според други голямо земетресение е разрушило, това чудо на древния ум и архитектура.
За разцвета на Първия Земен град се говори дори в Библията. Чудесата на Вавилон са описани от много антични автори. Но несъмнено най- голямото чудо не е Вавилонската кула, нито впечатляващите крепостни стени на града, а Висящите градини. Не само заради гениалността на строежа, не само заради величествената форма, а и заради естетическия замисъл, едно зелено кътче в сърцето на огромната пустиня.
Споделете Вашето мнение или съвет