Замъкът на Дракула
автор: Мариана Иванова, 20.09.2012
Дворецът „Бран” е разположен в централна Румъния между Влашко и Трансилвания, на близо 30 км на юг от гр. Брашов в областта на гр. Бран. Това е един от най-известните замъци в Източна Европа. Легендата за замъка гласи, че той е основната крепост на Влад Цепеш – влашки владетел, известен с името Граф Дракула. Независимо, че Влад Цепеш никога не е обитавал двореца постоянно, се счита, че е бил заключен за няколко дена в подземията през Османското властване в Трансилвания.
На територията на замъка Бран през 1212 г. се и издигала сграда, изградена от рицарите от т. нар. Тевтонски орден, който представлява дървено укрепление с името Дийтрихщайн. Крепостта служила да се контролира пътя към южна Трансилвания, който минава през долината и доста търговци използвали за пряко пресичане на Трансилванските Алпи. Писмени свидетелства за Двореца Бран са от документ от Луис I – крал на Унгария, разрешаващ на саксонците да изградят каменно укрепление върху мястото на дървена постройка. Постепенно край крепостта се формира град Бран. В 1378 г. за първи път замъкът е използван в защита от османските турци. След време е превърнат в митница между Влашко и Трансилвания.
От 1920 г. Бран е резиденция на краля на Румъния. Става дом, украсен с артефакти на кралица Мария. Обзаведен е с традиционни гоблени и мебели, които са събирани лично от кралицата. Принцеса Илеана, нейната дъщеря го наследява, но по-късно комунистическия режим на страната го конфискува, след като кралското семейство е свалено и депортирано през 1948 г.
В 2005 г. правителството на Румъния гласува закон, позволяващ реституция на имоти като двореца Бран. Поради тази причина в 2006 г. собствеността на замъка на принц на Тоскана, който е известен с името Доминик фон Хабсбург, син на принцеса Илеана и архитект в Ню Йорк.
Замъкът е изграден от два реда стени от камък и тухла, по които има останали следи от боздугани и мечове, използвани при нападенията на двореца. Замъкът има и мазе, използвано за затвор с 7-8 стаи, но за съжаление не може да бъде видяно днес. Външната стена на двореца е от тухли с правоъгълни отвори за оръдията за обстрелване на нападателите и каменни блокове. Част от замъка включва голяма порта и кръгла кула и е наречена Дижон. Състои се от 4 етажа и 2 камери. На върха на кулата е изградена наблюдателница. Точно под Дижон е изградена яма, използвана за барут от древните жители. В началото портата е била с кръгла форма, но в 1625 г. е преобразувана в правоъгълна. Портата е блокирана с огромни греди, които могат да спрат и най- смелите набези. Единствения начин по това време да се влезе в замъка е било да се изкатерят по 57 м стълба. Архитектурата на двореца е сравнявана с тази на пирамидите в Египет, защото и до днес крие тайни, неизяснени и за най-големите учени в тази област.
Замъкът днес е музей, където могат да се видят предмети и мебели, събирани от херцогинята на Единбург, к-ца Мария Румънска. В полите на хълма, върху който е изграден Бран, е разположен музеен комплекс, който представлява традиционните селски къщи и румънски бит.
Какво мислиш за статията? (0)
Прочетена (8713) Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет