виж на карта |
Античен град Нове - Свищов
Обекти за настаняванe
На четири километра от град Свищов на огромната площ от 240 дка. е разположен античния военен лагер Нове, руините се разстилат от двете страни на шосето което свързва Свищов с Бяла, близо е до живописния Дунавски бряг. Той е създаден 45 г. след Хр. по нареждане на римския император Клавдий, построен е върху руините на старо тракийско селище.
Първите известни заселници по тези земи са от времето на неолита -3000-3600г. преди Хр., около 30 години след Хр. по тези земи са живели траките, които са попаднали под властта на Марк Лициний Крас, 48 г Августовия римски легион основава временен военен лагер, през 69 г. по времето на император Траян, тук се разполага І Италийски легион изпратен да защитава границите на римската империя от даките, населяващи земите отвъд Дунава. Около лагера на легиона впоследствие възниква важен и могъщ град, решаващ е факта, че се намира на голям кръстопът към земите на Константинопол, Филипополис и Черно море. Добре укрепения лагер със здрави крепостни стени, първоначално е бил с кули от дърво, заменени с времето от високи каменни бойници, съществувал е близо четири века.
В края на трети и началото на четвърти век, във военното укрепление започва да се заселва и цивилно население, недалеч от него са намерени останки и от друго антично селище където са процъфтявали занаятите и търговията. Разрушен е през пети век от Хуните, след него на това място се създава късноантичен град. Направени са много разкопки и проучвания на открития военен град, той е най-добре запазения военен лагер останал от северозападните провинции на Римската империя, състои се от главна сграда, офицерски жилища, една от най-големите болници построена от император Траян по време на войните с даките, легионни бани. Забележителната болница се откроява с колонада и светилище на боговете Асклепий и Хигия, разположени във вътрешния двор, с просторни болнични помещения, запазени са пещи, които са затопляли водата и въздуха за подовото и стенно отопление, сред находките от археологическите проучвания са ценно монетно съкровище от пети век, скулптура на император Каракала /186-217г./, части от бронзови статуи, открити са редица надписи. При римския император Константин, 313г. след приемането на християнството града е разполагал със собствена голяма епископия с жилищни помещения, с огромна базилика от пети век, която разполага с красив мраморен амвон изработен от императорския двор в Константинопол, доказващ значимостта на военния град в тази историческа епоха. Вниманието привлича и голямата римска вила от втори век намираща се на запад от крепостните стени, предполага се, че е била резиденция на предводителя на легиона, с разкошна украса, цветна мазилка и уникални стенописи, вътрешния двор е бил снабден с басейн. В околността край некропола са открити над сто гроба.
Разкопките продължават и до днес протичат и консервационни дейности по стенописите, на информационни табла можем да видим компютърни възстановки на античния военен лагер. Крепостта е част от отбранителната система изградена по река Дунав. През 1968г Нове е обявен за архитектурно-строителен паметник с национално значение. В град Свищов има множество исторически паметници- Етнографски и исторически музей, музей на градския бит и култура, музей в памет на руските войски, къща –музей „Алеко Константинов”, Посетителски център към археологическия резерват, църкви, манастир, които предизвикват интереса на много туристи и го превръщат в желана дестинация от нашия маршрут.
11 ч. - 21 ч. без почивен ден - 1 април – 31 октомври:
Обектът е затворен за посещения - 1 ноември – 31 март:
Споделете Вашето мнение или съвет