Архитектурно-исторически резерват Копривщица
автор: Л. Иванова, на 100 метра от Копривщица. , GPS координати: N 42.6372749 E 24.3598068
Красивото планинско градче Копривщица е обявено за град-музей през 1952 г., а през 1971 г. е обявено за архитектурно-исторически резерват. Легендите разказват, че градчето е създадено от бежанци след падането на България под османска власт. Родолюбивите му жители строят красиви къщи, създават училища и църкви, за да запазят народната си идентичност, като участват активно и в революционните борби на своя народ. Със своята щедрост за развитието на образованието и културата през Възраждането, в историята са останали имената на дарителите Хаджи Ненчо Палавеев, Дядо Тодор Мирчев, както и Големият и Малкият чорбаджи Вълко Чалъкови.
В началото на 19 век в страната се създават множество килийни училища, с което се поставя началото на масовото образование у нас. Нуждата от знания постоянно нараства и това води до създаването на нови методи на обучение - през 1835 г. в Габрово Васил Априлов създава първото взаимно училище (в което по-напредналите ученици помагат на по-слабите). Само две години по-късно, през 1837 г., в Копривщица е създадено второто такова училище в страната и в него преподава Неофит Рилски, след като напуска Априловската гимназия. При Неофит Рилски се е обучавал и копривщенецът Найден Геров, който през 1846 г. създава първото класно училище в България като въвежда класно-урочна система на обучение с уроци по граматика, аритметика, история и антропология. В Копривщица са родени още много бележити българи, а в къщите на някои от тях са уредени музейни експозиции – такива са къщите на Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Любен Каравелов и Димчо Дебелянов. В построената от самоковски майстори красива къща на богатия копривщенец Ненчо Ослеков, (също участник в Априлското въстание) е уредена етнографска експозиция.
Неизразимо с думи е чувството да се разходиш по калдаръмените улички сред запазените копривщенски къщи, да стъпиш на прочутия мост, на който гръмва първия изстрел, оповестил началото на Априлското въстание и да спреш пред иконите на местната църква „Успение Богородично” (строена през 1817 г.), рисувани от Захари Зограф.
Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет