Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Архитектурно-исторически резерват Копривщица

автор: Л. Иванова, на 100 метра от Копривщица.    , GPS координати: N 42.6372749    E 24.3598068
Архитектурно-исторически резерват Копривщица , Снимка

 Красивото планинско градче Копривщица е обявено за град-музей през 1952 г., а през 1971 г. е обявено за архитектурно-исторически резерват. Легендите разказват, че градчето е създадено от бежанци след падането на България под османска власт. Родолюбивите му жители строят красиви къщи, създават училища и църкви, за да запазят народната си идентичност, като участват активно и в революционните борби на своя народ. Със своята щедрост за развитието на образованието и културата през Възраждането, в историята са останали имената на дарителите Хаджи Ненчо Палавеев, Дядо Тодор Мирчев, както и Големият и Малкият чорбаджи Вълко Чалъкови. 

 В началото на 19 век в страната се създават множество килийни училища, с което се поставя началото на масовото образование у нас. Нуждата от знания постоянно нараства и това води до създаването на нови методи на обучение - през 1835 г. в Габрово Васил Априлов създава първото взаимно училище (в което по-напредналите ученици помагат на по-слабите). Само две години по-късно, през 1837 г., в Копривщица е създадено второто такова училище в страната и в него преподава Неофит Рилски, след като напуска Априловската гимназия. При Неофит Рилски се е обучавал и копривщенецът Найден Геров, който през 1846 г. създава първото класно училище в България като въвежда класно-урочна система на обучение с уроци по граматика, аритметика, история и антропология. 

  В Копривщица са родени още много бележити българи, а в къщите на някои от тях са  уредени музейни експозиции – такива са къщите на Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Любен Каравелов и Димчо Дебелянов. В построената от самоковски майстори красива къща на богатия копривщенец Ненчо Ослеков, (също участник в Априлското въстание) е уредена етнографска експозиция.


Неизразимо с думи е чувството да се разходиш по калдаръмените улички сред запазените копривщенски къщи, да стъпиш на прочутия мост, на който гръмва първия изстрел, оповестил началото на Априлското въстание и да спреш пред иконите на местната църква „Успение Богородично” (строена през 1817 г.), рисувани от Захари Зограф. 

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена56 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик96 хотели
Бургас229 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна310 хотели
Велика20 хотели
Каварна44 хотели
Китен229 хотели
Кранево75 хотели
Лозенец164 хотели
Несебър249 хотели
Обзор114 хотели
Поморие458 хотели
Приморско393 хотели
Равда199 хотели
Сарафово64 хотели
Свети Влас181 хотели
Синеморец82 хотели
Слънчев Бряг524 хотели
Созопол528 хотели
Царево218 хотели
Черноморец203 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане