![]() виж на карта |
Биосферен резерват Бистришко бранище
Обекти за настаняванe
Бистришко бранище е биосферен резерват, образуван заедно с парк Витоша. Като биосферен резерват е обявен през 1977 година от ЮНЕСКО. Той е част от световната мрежа от биосферни резервати, които са създадени по програма Човек и биосфера. Мрежата е от защитени зони, които представляват главни екосистеми на Земята и има за цел да опаси природата и изследването от науката в интерес на човека.
Разположен под върховете Голям и Малък Резен и Скопарник, на Витошкия източен склон, резерватът обхваща теченията на Янчевска и Бистрищка река. Реките извират под върховете от каменни грамади. Резерватът е д дължина близо 4,5 километра и ширина – 3 километра. Целта на обявяването на Бистришкото бранище за резерват е да се съхранят екосистеми от смърч и видове от зоната на субалпите. Горите заемат близо 51% от площта, а останалата е обхваната от каменни грамади и алпийски тревни зони, като преобладаващи са смърчът, примесен с бук. Може да срещнете и трепетлика, бреза, офика, много рядко бяла мура и ела. Гората е със средна възраст около 100-120 години, а дърветата са със средна височина над 25 метра. На 150 години са най-старите дървета смърч. Представители на тревните видове в резервата са заешки киселец, лазаркиня, вранско око, и много други.
Що се отнася до климат – условията са много сурови. Годишната средна температура е между 10 С и 50 С, като във високата част на планината в периода ноември-април температурите са с отрицателни стойности. Средната продължителност на снежната покривка е от 80 до 200 дни, а дебелината и е 1,5 – 2 м..
Може да се движите само по маркираните пътеки, които започват х. Алеко за Бистрица. Уникални за резервата са каменните реки, представляващи натрупани скални кусове с различна форма
Споделете Вашето мнение или съвет