виж на карта |
Блато-лагуна Аркутино
Обекти за настаняванe
Между Созопол и Приморско, пътят минава покрай блатото лагуна Аркутино. Неговата повърхност от 62 хектара е покрита с редки растителни видове – плаващи водни лилии, ириси, пълзящи лиани. Солеността на езерото е 0,2%.
Блатото е отделено от морето с пясъчни дюни, като на плажната ивица вирее пясъчна лилия. Плажът също носи името Аркутино. От залива се разкрива прекрасна гледка към остров Свети Тома, където се срещат диворастящи кактуси. В залива често могат да се видят лебеди и други водоплаващи птици. Съгласно Закона за защитените територии, с който се уреждат категориите защитени територии, тяхното предназначение и режим на опазване и ползване, обявяване и управление, през 1962 г. блатото Аркутино и лонгозната гора около него са обявени за ботанически резерват.
Забележителни в резервата са лонгозните гори, водните лилии, водната леща, жълтата водна роза, камъша, папура и тръстиката. Туристическата инфраструктура включва дървен мост и площадка в източния край на езерото – чрез тях хилядите български и чуждестранни туристи могат да се любуват на уникалната природа на резервата. Освен редки растения, в резервата могат да се видят различни насекоми, водоплаващи птици, костенурки, змии и др. Резерватът Аркутино влиза в състава на резервата Ропотамо, който от своя страна е част от по-голяма защитена зона – „Рамсарско място Ропотамо”. През1975 г. Аркутино, заедно с езерото Сребърна, е обявено за Рамсарско място, т.е. влажна зона с международно значение. Това са първите две Рамсарски места у нас. По-късно обхватът на защитената зона Аркутино е разширен и през 2002 г. зоната е наречена „Рамсарско място Ропотамо”.
Ваня Цветанова, 16.07.2017
Здравейте!Искам да попитам от колко до колко часа може да се разгледа блатото?