Часовникова кула Ботевград
автор: Л. Иванова, на 527 метра от Ботевград.
Ботевград се намира на около 60 км североизточно от София, в полите на Стара планина, по поречието на р. Бебреш. До 1866 г. селището носи името Самунджиево, след което е обявено за град и е наречено Орхание. В същата година, в центъра на града е вдигната забележителна часовникова кула, която по-късно става и негов символ. Известно е името на майстора, вдигнал кулата (най-високата у нас с височина 30 м) – това е майстор Вуно Марков. Известно е името и на майстора на часовниковия механизъм, който сега се съхранява в ботевградския музей – това е местният майстор железар Генчо Наков, а камбаната, чийто звън е отброявал всеки кръгъл час е била изработена от банскалията Лазар Димитров.
Кулата в Ботевград и днес отброява часовете с камбанен звън, като часовниковият механизъм е подновен от майстори от Етъра. Кулата е включена в 100-те национални туристически обекта на БТС. Тя е много красива, с каменна зидария в основата и барокови елементи за украса - вълнообразни корнизи и стенописи.
Новото си име „Ботевград”, град Орхание получава през 1934 г. във връзка със съпричастността на местното население с революционно–освободителните борби, както и поради факта, че местните първенци са успели да откупят главите на онази част от ботевите четници, които Георги Апостолов повежда на югоизток след като Христо Ботев пада убит в местността „Йолковица” под вр. Околчица.
Четниците водят последно сражение край Рашов дол (близо до Ритлите край с. Лютиброд във Врачанския балкан), но биват избити, а турските войски набучват главите им на кол и обикалят околните села за назидание. След като Георги Стаменов и Петко Студенковски откупуват главите на четниците, те биват погребани в двора на църквата в село Скравена, където днес е издигнат паметник-костница.
Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет