виж на карта |
Чудните мостове
Обекти за настаняванe
Чудните мостове са известна природна забележителност в западните Родопи, която ни очарова със своята красота и великолепие, разположени на 1450 метра надморска височина сред живописната карстова долина на река Дълбок дол. В миналото местността била известна като Еркюприя , името и на турски означава скален земен мост. Те са уникален скален феномен и са известни още като Скалните мостове, ще ги видим в подножието на връх Голям Перелик.
В миналото реката е била пълноводна, преминавала е през дълбока водна пещера, а с течение на годините и въздействието на ерозията тавана на места се срутва и така се образуват двата прелестни мраморни моста. На пет километра северозападно от тях е село Забърдо, от него до природното творение има и черен път. Съществува една легенда според която край село Забърдо се появил змей и започнал да опустошава землището, отнасял всичко по пътя си хората се опитали да надхитрят звяра, изпратили срещу него магаре, натоварено със запалена прахан, змея го нагълтал, праханта се разгоряла и това го погубило, но след него останали мостовете – костите на звяра. Големия достига на места до 15 метра, а дължината му е почти сто метра, образува три арки, най-голямата е с височина 45 м. и ширина 40 метра .Отвора на малкия мост е като тунел - започва с по-голямо отверстие което постепенно се стеснява, отдалечен е на двеста метра от първия с обща височина 50 метра, дълъг е 60м, композицията завършва с трети още по-малък мост, който по-скоро е вход на пещера, която поглъща водата на реката и тя се появява едва след три километра, известна ката Ледената пещера заради леда, който се задържа дълго време след настъпване на лятото.
Мостовете са обгърнати от вековни иглолистни дървета, предимно смърчови и разкошна зеленина с дъх на здравец и свежи цветя. Двата естествени скални моста са обезопасени и достъпни за любопитните туристи, може спокойно да се разходите, да се насладите на величествената гледка, да направите снимки, с които да запечатате това вълшебно кътче от красивата ни страна. Някои туристи не устояват на изкушението и записват името си с въглен на масивната каменна стена на големия мост, в която намират своя дом птици и прилепи.
Местността е осеяна с множество пещери които за съжаление не са облагородени и обезопасени.Феноменалните мостове са обявени за ценен туристически обект и са включени към списъка на Стоте национални туристически обекта на България. Възможност за почивка и нощувка в това магическо място предоставят близките хижи „Чудните мостове „ и „Скалните мостове”, тук ще получите и очаквания печат на забележителността, туристически пътеки тръгват към хижите Кабата , Персеник, връх Персеник в чието подножие минава древен Римски път.
Росица Денева, 01.04.2012
Имам печати от всички родопски хубости!Татяна Билчева, 01.04.2012
Била съм на всички изброени места,многа пъти и винаги са ме впечатлявали.
Винаги си тръгвам пречистена, облагородена
и имам желание отново да се върна.
Не е въпросът в печатите-а усещане
което трудно се описва с думи, ако не си поет,
или художник да ги нарисуваш,
че те оставят без дъх и си способен само да ахкаш...
Родопите са величествени,обожавам ги и и, 30.07.2013
Родопите винаги са ме вълнували ,те са божествени, не пропущам година без да ги посетя,чудните мостове,дяволското гърло,ягодинската пещера,реката Чая ,всичко в Родопите е велико,Смолян,Девин,Широка лъка,Рожен,Снежанка,Пампорово, беде там и ще бъдете изумени от дествеността и чистотата на ВЕЛИКИТЕ РОДОПИ!!!!!!!