Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Долмени - с. Заберново

автор: Стела Горова, на 30 метра от Заберново.    , GPS координати: N 42.1021389    E 27.5616931
Долмени - с. Заберново, Снимка
Долмени - с. Заберново, Снимка 1Долмени - с. Заберново, Снимка 2Долмени - с. Заберново, Снимка 3Долмени - с. Заберново, Снимка 4

  Долмените са мегалитни съоръжения (каменни некрополи), паметници на мегалитното строителство, използвано по нашите земи в периода от IХ до VII в.  преди Христа. Епохата, в която тези гробищни съоръжения са създадени е безписмена,  което позволява тяхната  датировка и основно предназначение да се базират основно на догадки. В България долмени от този вид се срещат предимно в района на Странджа – Сакар и Родопите, като тяхното съществуване е силно застрашено заради непрекъснатите иманярски набези и липсата на адекватна грижа за тях.

   Долмените са познати в българския фолклор като Змейови дупки/къщи/, местното население дълго време е вярвало, че са обитавани от митични същества. По – задълбочено проучване на тези паметници в България започва в началото на ХХ в. 

Долмените край село Заберново са датирани към XI – VII в. пр. н. е..  Намират се в местността Лъгът, на 6 км. западно от селото. Пътят до тях е труднодостъпен, немаркиран. Ако посещавате долмените за първи път, Ви препоръчваме да потърсите водач от селото. 

  Състоят се от две еднотипни мраморни могили, разположени непосредствено една до друга. По – големият долмен от двойката е еднокамерен, с предверие. Другият е еднокамерен, без предверие. Плочите, които са покривали и двата долмена са изместени. Входовете им са обърнати на юг. 

   При разкопките, водени от проф. Даниела Агре през 2002 г. са открити човешки останки и в двете могили, както и бронзови украшения, типични за тракийските племена, населявали Странджа през тази Епоха. Предполага се, че могилите са използвани за фамилни гробници, обреди и светилища. Структурата им силно напомня на малки къщи. Според една от теориите за траките, те са вярвали в задгробния живот и в безсмъртието на душата, за това са изпращали близките си в отвъдното с предмети от бита им, положени в каменни домове.

Поради множество фактори, сред които иманяри, влияние на околна среда и безстопанственост, по- голямата част от съоръжението е силно повредена и разрушена.

   Районът около долмените е осеян с каменни плочи, вероятно останки от други могилни съоръжения. 

Подобни могили има открити и на други места в Странджа, като най – близките са в землищата на селата Звездец и Евренезово.

 

Мнения и полезни съвети (1)

Гласували (6)    Оценка:

m.dimitrova, 09.06.2012

"Долмените" са наистина уникални .Жалко ,че до тях се достига изключително трудно.Успяхме само благодарение на това ,че се движихме с високо проходимо кола.И разбира се с местни наши приятели - Пантелей и Клина Георгиеви .

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик101 хотели
Бургас224 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна296 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево215 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане