виж на карта |
Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене
автор: Д. Колева, на 12.3 km от Ябланица, Ловеч. , Адрес: Тетевен, с. Гложене, GPS координати: N 42.9756834 E 24.1696253
Обекти за настаняванe
Виж точно местоположение
06901-388
Исторически / Манастири
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
06901-388
Исторически / Манастири
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
Гложенският манастир е разположен в северната част на Старопланинския масив. За разлика от повечето български манастири, той не е скрит в гъсти гори, а е построен на висока и труднодостъпна скала. Архитектурата му напомня за Атонските манастири.
Легендата разказва, че манастира е построен през 13 век от киевския княз Георги Глож, които подгонен от татарите, намира убежище в българските земи и с разрешението на цар Иван Асен построява селото и манастир в близост до него. Князът носел със себе си чудотворна икона на св. Георги Победоносец и в чест на светеца нарекъл манастира на него. Пак според сказанието иконата мистериозно изчезва и по –късно е открита на една стръмна скала, където в началото на 17 век, монасите изграждат нов манастир.
С нахлуването на османците, светилището е изоставено до 19 век, когато монасите се завръщат и го превръщат в духовно и културно- просветно средище.Манастирът е поддържал два метоха с килийни училища към тях, в село Малък извор и в гр. Ловеч., в които са се обучавали ученици за учители, свещеници, монаси. Монашеското братство е водило значим просветен живот. Запазени са месецослови, пролози, жития на светци, един от най- значимите трудове на монасите е едно киевско-печорско евангелие от 1716 г.
Манастирът се състои от една църква и сключени около нея жилищни сгради, които образуват напълно затворен вътрешен двор. Сградите са строени през 1858 г, навярно на мястото на старите сгради. Старият храм е бил чудно красив изографисан със стенописи на знаменити зографи. За съжаление след голямо земетресение през 1913 г. е била разрушена до основи. От старата обител са били запазени чудотворната икона на св. Георги и малка част от иконостаса. През 1932 г. е построена нова църква на мястото на старата, в която този иконостас е пренесен.
Един от игумените на Гложенския манастир е Хаджи Евтимиий, виден народен лечител, близък приятел на Васил Левски и член на тайния революционен комитет. Апостолът често е намирал убежище в светинята. Килията, в която е отсядал е превърната в музей.
Друг музей, който се намира в манастира е килията на Васил Друмев (Митрополит Климент). След като произнася проповед против католицизма, гражданския съд го осъжда на „ Вечно заточение“ в Гложенския манастир.
Манастирът е подходящо място за отдих. От прозорците на килиите се разкрива чудна и величествена гледка. Предлагат се стаи за настаняване със и без санитарен възел. На територията на манастира има ресторант, предлагащ традиционни ястия.
Мнения и полезни съвети (0)
Гласували (1) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет