Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене

автор: Д. Колева, на 12.3 km от Ябланица, Ловеч.    , Адрес: Тетевен, с. Гложене, GPS координати: N 42.9756834    E 24.1696253
Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене, Снимка
Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене, Снимка 1Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене, Снимка 2Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене, Снимка 3Гложенският манастир „Свети Георги Победоносец“ - с. Гложене, Снимка 4

  Гложенският манастир е разположен в северната част на Старопланинския масив. За разлика от повечето български манастири, той не е скрит в гъсти гори, а е построен на висока и труднодостъпна скала. Архитектурата му напомня за Атонските манастири.  

  Легендата разказва, че манастира е построен през 13 век от киевския княз Георги Глож, които подгонен от татарите, намира убежище в българските земи и с разрешението на цар Иван Асен построява селото и манастир в близост до него.  Князът носел със себе си чудотворна икона на св. Георги Победоносец и в чест на светеца нарекъл манастира на него. Пак според сказанието иконата мистериозно изчезва и по –късно е открита на една стръмна скала, където в началото на 17 век, монасите изграждат нов манастир.

  С нахлуването на османците, светилището е изоставено  до  19 век, когато монасите се завръщат и го превръщат в духовно и културно- просветно средище.Манастирът е поддържал два метоха с килийни училища към тях, в село Малък извор и в гр.  Ловеч., в които са се обучавали ученици за учители,  свещеници,  монаси.    Монашеското братство  е водило значим просветен живот. Запазени са месецослови, пролози, жития на светци, един от най- значимите трудове на монасите е едно киевско-печорско евангелие от 1716 г.

   Манастирът се състои от една църква и сключени около нея жилищни сгради, които образуват напълно затворен вътрешен двор. Сградите са строени през 1858 г, навярно на мястото на старите сгради.  Старият храм е бил чудно красив изографисан със стенописи на знаменити зографи. За съжаление след голямо земетресение през 1913 г. е била разрушена до основи. От старата обител са били запазени чудотворната икона на св. Георги и малка част от иконостаса. През 1932 г. е построена нова църква на мястото на старата, в която този иконостас е пренесен.

   Един от игумените на Гложенския манастир е Хаджи Евтимиий, виден народен лечител,  близък приятел на Васил Левски и член на тайния революционен комитет.  Апостолът често е намирал убежище в светинята. Килията, в която е отсядал е превърната в музей.

  Друг музей, който се намира в манастира е килията на Васил Друмев (Митрополит Климент).  След като произнася проповед против католицизма, гражданския съд го осъжда на „ Вечно заточение“ в Гложенския манастир.

   Манастирът е подходящо място за отдих. От прозорците на килиите се разкрива чудна и величествена гледка. Предлагат се стаи за настаняване със и без санитарен възел. На територията на манастира има ресторант, предлагащ традиционни ястия.

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (1)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик101 хотели
Бургас225 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна298 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен228 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско391 хотели
Равда201 хотели
Сарафово61 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец82 хотели
Слънчев Бряг512 хотели
Созопол519 хотели
Царево215 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане