Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН
автор: Л. Иванова, на 272 метра от София. , Адрес: София, ул. Московска 6А
Зад осембуквената абревиатура ИЕФЕМ-БАН стоят обединени две научни подразделения на Българската академия на науките, това са Етнографският институт (с музей) и Институтът за фолклор. Новото обединение е създадено през 2010 г. с общо наименование Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. По същество той представлява основният за нашата страна център за етноложки, фолклористични и културноантроположки изследвания. Помещава се в красивата сграда на бившия княжевски дворец, в центъра на столицата, заедно с Националната художествена галерия.
Институтът за фолклор е сравнително нова научна структура, създадена към Българската академия на науките през 1973 г. Негов основател е акад. Петър Динеков, който е и неговият първи директор. До 1973 г. специалистите по фолклор работят под крилото на Етнографския институт с музей към БАН.
Етнографският институт има значително по-стара история, свързана с името на проф. Марин Дринов, основателят на Българската академия на науките. През 1892 г. той успява да реализира идеята за създаване на Народен музей, като в него са обособени три отдела: етнографски, нумизматичен и старовековен. Само 14 години след създаването на Народния музей, през 1906 г., поради значителното нарастване на сбирките на етнографския му отдел, по идея на проф. Иван Шишманов (министър на на образованието по това време), в София е създаден първият етнографски музей у нас – Народният етнографски музей. В работата му участват редица специалисти – изкуствоведи, етнографи, художници, историци и фолклористи, всички обединени от идеята да запазят и покажат богатството на културното и етнографското наследство на нашия народ. В периода до Втората световна война, музеят с успех организира изложби на своите експозиции в Женева, Лондон, Париж, Рим, Хелзинки и дори Ню Йорк. След 1947 г. към БАН е създаден Институт по народоука, който две години по-късно се обединява с Народния етнографски музей и така бива основан Етнографския институт с музей към БАН.
Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет