виж на карта |
Исторически музей – Белоградчик
Обекти за настаняванe
0936 / 34 69
Исторически / Музеи
9- 12 ч., 14-17:30ч.
Виж всички забележителности
Белоградчик се намира в северозападна България , заобиколен отвсякъде от величествени скали въпреки, че е малък град е известен с многобройните исторически и културни паметници , втори по големина в област Видин е желана туристическа дестинация заради многобройните възможности и различен вид туризъм, който предлага. От средновековните крепости, Османското робство и Възраждането се пренасяме към астрономически наблюдения, алпинизъм и уникалната красота на пещерите. В околността е една от най-големите и феноменални пещери в България –Магурата.
Вниманието привлича магнетичната Белоградчишка крепост и невероятно красивата панорама откриваща се от високите скали. Историята и развитието на Белоградчик ни разкрива, богатата колекция от документи и експонати изложени в историческия музей основан през 1970г. Посетителите могат да се запознаят с експонатите изложени в Пановата къща, паметник на културата останала от 1810г. и запазила до днес възрожденския си облик. В музея са запазени над 6000 образци. Експозицията проследява живота и борбата на местното население по време на Османския робство и Възраждането на Българската държава. Отразява развитието на много занаяти, тогава в своя разцвет, като златарство, дърворезбарство, абаджийство, мутафчийство, грънчарство, медникарство. Основната част от експозицията разкрива героизма и саможертвата на въстаниците срещу турските поробители във въстанието през 1850г.
Сред експонатите ще видим и тояга използвана вместо оръжие. Това е едно от най-масовите въстания и негов център се е оказал град Белоградчик. Продължава с освобождението от турско робство и събитията свързани със Сръбско-българската война от 1885г. В музея се пази богата колекция от ценни монети и старинни икони. Съхраняват се автентични народни носии, предмети от бита, изящни накити- обеци, пръстени,наушници с богата украса от цветни стъкълца и висулки. Представа добиваме и за някои български обичаи и традиции. Има творби на майстори от Трявна и Дебърско .В двора са поставени уникални надгробни каменни плочи. Към него е и природонаучния музей макар, че е поместен в различна сграда. Експозицията е много богата и обхваща голям период от развитието на флората и фауната в района и състоянието и днес, ще се удивим на неповторимите сбирки и колекции надхвърлящи три хиляди образци на биологичното разнообразие. Оригинални платна на известни наши творци са запазени в художествената галерия, на Светлин Русев, Владимир Димитров- Майстора и др.
Споделете Вашето мнение или съвет