виж на карта |
Ивановски скални манастири
Обекти за настаняванe
На юг от град Русе, по поречието на река Русенски Лом, се намира един от четирите запазени скални манастири у нас - комплекса Ивановски скални манастири . Но той се отличава от останалите, не само по добре запазените стенописи, а и по самото си конструиране. В повечето български манастири църквите са 1-2, но тук е имало повече от 40, а монашеските килии и другите помещения са били повече от 300. Предполага се, че първите отшелници са се заселили в пещерите на скалата през 10 век. На височина около 32 метра над реката, те започнали да дълбаят своите килии, църкви и параклиси в скалата. Разцвета на манастирския комплекс започва през 20 –те години на 13 век, когато тук се заселва монахът Йоаким, който по-късно става първия търновски патриарх. Йоаким се счита за основател на манастира и му дава името „ Св. Архангел Михаил“. През цялото си средновековно съществуване, обителта е поддържала тайни връзки с царския двор. Негови ктитори са били именити царе като Иван- Асен II, Иван Александър, дори се смята, че Георги – Тертер е прекарал последните години от живота си в Ивановския скален манастир.
Добре запазени са пет от църквите : т.нар. “Затрупаната“ църква, Кръщалнята, Господев дол, „Съборената църква" и църквата „св. Богородица“. В тях могат да се видят уникални, живописни стенописи, които свидетелстват за уменията на майсторите от Търновската школа и смело надскачат канона на византийската иконопис. Изобразени са редица библейски сцени, сред които: „Тайната вечеря“, „Благославящия Исус Христос“, „Възнесение Христово“ и т.н. Уникална е главната църква „ св. Богородица“. Там търновските зографи са вплели антични елински мотиви с християнски символи и ценности, за да създадат един шедьовър на средновековното българско изкуство.
Светата обител продължава да съществува и през ранните векове на османското робство, но постепенно е изоставен.
Днес той е популярна туристическа дестинация. Намира се на територията на природен парк „Русенски Лом“. Включен е в списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
До Ивановските скални манастири се стига лесно. Намират се на 18 км южно от град Русе по пътя за с. Иваново. Има много указателни табели, които насочват посетителите. Скалните манастири не са действаща обител и поради тази причина не се предлага настаняване и храна.
Споделете Вашето мнение или съвет