виж на карта |
Жабленски манастир , село Жабляно
Обекти за настаняванe
Чували ли сте за село Жабляно? Малка част от Вас са чували, че въобще съществува селото. А дори има и манастир там. Той се намира в склоновете на Конявска планина.
В Жабленския манастир ще Ви посрещнат отец Антоний и отец Климент. Ще Ви поднесат сладко от сливи, което сами са приготвили. Може да го опитате на филийка хляб в квас, изпечен в манастирската пещ. Като говорим за това, с какво ще Ви нагостят монасите, не може да подминем и сиренето и киселото мляко, произведени от самите монаси. Задължително ги опитайте! Тези продукти се приготвят, благодарение на кравите, които се отглеждат в манастира. Ако не сте запознати с производството на мляко и сирене, могат да Ви покажат и то стъпка по стъпка. Може също да станете свидетели на приготвянето на хляба.
Сега малко за историята на Манастира... Разказват се легенди, че по тези места е пребивавал Св. Иван Рилски. Самият манастир е съществувал още преди Османското робство. Минава през тежки векове, но оцелява. Днес се откриват кости при строителството на тази територия. На мястото на манастира е имало малка черква, но в края на 19-ти век тя е съборена и е построена сегашната през 1884 г.. Но преди идването на комунизма, манастирът запустява. Само преди десетилетия в тази постройка са затваряли кози и овце. А представяте ли си, че дори за малко е било превърнато в пионерски лагер и са се организирали събори.
На фона на тази история изгрява слънце и над Жабленския манастир, благодарение на двама ентусиасти любители на манастирите. През 60-те години те започват да възстановяват манастира. Светият синод в последствие изпраща три монахини, чиито гробове са в двора.
Питате се с какво се отличава манастирът ли ? Ето нещо интересно – в началото на 90-те години идват много монаси и той се превръща в мъжки. Жабленският манастир е по-малко посещаван, защото е по-трудно достъпен.
Манастирът е старостилен – също нещо, което го отличава. Това значи, че монасите служат вместо по новия, по стария календар.
Манастирът е отворен винаги. Трябва да знаете, че няма табели за манастира в селото. Препоръчваме Ви да паркирате накрая на селото и да повървите 30-40 минути, защото пътят не е много добър за автомобил. Така ще подишате и чист въздух и разходката Ви ще бъде пълноценна.
Споделете Вашето мнение или съвет