Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Клисурски манастир

автор: Д. Колева, на 7.2 km от Спанчевци.    , Адрес: Берковица, Цветкова Бара, GPS координати: N 43.1827177    E 23.2049578
Клисурски манастир, Снимка
Клисурски манастир, Снимка 1Клисурски манастир, Снимка 2Клисурски манастир, Снимка 3Клисурски манастир, Снимка 4

   Клисурският манастир е четвъртия по големина манастир в България. Намира се в северозападната част на Стара Планина, в подножието на връх Тодорини Кукли. Първите сведения за него се намират през далечната 1240 година, но се споменава под името: „Пустио манастир“. 

    Както повечето свещени обители, и тази не е останала недокосната от османските набези по време на вековното робство. През 15 в. е бил опожарен почти до основи и остава изоставен до 17в. когато шестима монаси, намират убежище там и решават да го възстановят.

  Но не за дълго! През 1866 година турски войски нападат манастира. Пленяват, избиват монасите и изгарят телата им. И тук се преплитат легенда с действителност. На мястото, където са изгорени монасите се появява извор, а над него израстват шест  букови дървета, които и до днес бдят над извора и пазят дебела сянка над целебната вода, течаща от него.  Легендата за това чудо започва да се предава от уста на уста и не след дълго дарители и доброволци от близките села отново възстановяват свещената обител.  Век по- късно на празника на светите братя Кирил и Методий , берковския паша  Юсуф бей, нахлува в манастира, плячкосва го, избива над 120 поклонници и го срива до основи.  С това трагично събитие се слага край на набезите. 

   Пет години по- късно родолюбци, заедно с Българската Православна Църква, започват възстановяването на светинята. Първоначално е издигнат по- големия храм „Св. Св. Кирил и Методий“,  а по- късно в основите на стария храм е изграден  параклиса „ Св. Николай“.  В двора на манастира освен двете църкви се издигат три жилищни сгради, както и стопански двор.  

   В наскоро изградения Планински парк посетителите могат да намерят прохлада през праз летните горещини, а  децата- да поиграят на детската площадка. В музея на манастира се съхраняват древни икони, сведения за известни личности, историята на манастира.  

   През 2008 година светата обител получава статут на женски манастир. В него се настаняват шест монахини и няколко послушнички. В иконописното ателие могат да се намерят икони рисувани от тях.   

    В манастира има много добри условия за отдих и почивка. Легловата база наброява 80 легла и 2 апартамента. Стаите са добре оборудвани и със собствен санитарен възел. Магерницата му  разполага с 50 места и предлага традиционни български ястия произведени от продукти добити в светата обител. 

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (1)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена59 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик95 хотели
Бургас232 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна318 хотели
Велика20 хотели
Каварна44 хотели
Китен228 хотели
Кранево71 хотели
Лозенец156 хотели
Несебър248 хотели
Обзор114 хотели
Поморие462 хотели
Приморско385 хотели
Равда193 хотели
Сарафово64 хотели
Свети Влас179 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг521 хотели
Созопол529 хотели
Царево210 хотели
Черноморец204 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане