виж на карта |
Клисурски манастир
автор: Д. Колева, на 7.2 km от Спанчевци. , Адрес: Берковица, Цветкова Бара, GPS координати: N 43.1827177 E 23.2049578
Обекти за настаняванe
Виж точно местоположение
088 6560613
Исторически / Манастири
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
088 6560613
Исторически / Манастири
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
Клисурският манастир е четвъртия по големина манастир в България. Намира се в северозападната част на Стара Планина, в подножието на връх Тодорини Кукли. Първите сведения за него се намират през далечната 1240 година, но се споменава под името: „Пустио манастир“.
Както повечето свещени обители, и тази не е останала недокосната от османските набези по време на вековното робство. През 15 в. е бил опожарен почти до основи и остава изоставен до 17в. когато шестима монаси, намират убежище там и решават да го възстановят.
Но не за дълго! През 1866 година турски войски нападат манастира. Пленяват, избиват монасите и изгарят телата им. И тук се преплитат легенда с действителност. На мястото, където са изгорени монасите се появява извор, а над него израстват шест букови дървета, които и до днес бдят над извора и пазят дебела сянка над целебната вода, течаща от него. Легендата за това чудо започва да се предава от уста на уста и не след дълго дарители и доброволци от близките села отново възстановяват свещената обител. Век по- късно на празника на светите братя Кирил и Методий , берковския паша Юсуф бей, нахлува в манастира, плячкосва го, избива над 120 поклонници и го срива до основи. С това трагично събитие се слага край на набезите.
Пет години по- късно родолюбци, заедно с Българската Православна Църква, започват възстановяването на светинята. Първоначално е издигнат по- големия храм „Св. Св. Кирил и Методий“, а по- късно в основите на стария храм е изграден параклиса „ Св. Николай“. В двора на манастира освен двете църкви се издигат три жилищни сгради, както и стопански двор.
В наскоро изградения Планински парк посетителите могат да намерят прохлада през праз летните горещини, а децата- да поиграят на детската площадка. В музея на манастира се съхраняват древни икони, сведения за известни личности, историята на манастира.
През 2008 година светата обител получава статут на женски манастир. В него се настаняват шест монахини и няколко послушнички. В иконописното ателие могат да се намерят икони рисувани от тях.
В манастира има много добри условия за отдих и почивка. Легловата база наброява 80 легла и 2 апартамента. Стаите са добре оборудвани и със собствен санитарен възел. Магерницата му разполага с 50 места и предлага традиционни български ястия произведени от продукти добити в светата обител.
Мнения и полезни съвети (0)
Гласували (1) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет