Крепост Траянови врата - Ихтиман
автор: Д. Колева, на 16.2 km от Пчелин. , GPS координати: N 42.3570162 E 23.9224549
Крепостта „Траянови врата“ се намира в Средногорието, на 15 км от гр. Костенец. Разположена между ридовете Еледжик и Голак, тя е била притегателна сила още от древността. Не е известна датата на построяване, но първите писмени сведения за нея са от 3 век. Смята се, че крепостта е построена върху старо тракийско селище на племената беси, които са нарекли прохода, на който тя се намира „Суки“. Днешното име „Траянови врата“ се свързва с римския император Траян, който се счита за неин създател.Като част от римската провинция Сердика, проходът е свързвал Рим с Константинопол. Крепостта има уникална, не само за България , но и за Бълканския полуостров, конструкция. През различните епохи са достроявани отделни елементи, върху вече съществуващи. След разделянето на римската империя, крепостта отново заема своето стратегическо място на пазител.
При разкопките са открити уникални за времето си архитектурни шедьоври. Разкриват се останки от огромна сграда, предназначена за охрана и отбрана с вътрешен двор, открит подземен етаж, шест входа и три вътрешни кули направени от камък и плоски тухли, с остри върхове и арки за входове, които създавали впечатление на неприкосновеност. Защитните зидове са високи и дебели. При строителството е използвана римска тухла, която е известна със своята неразрушимост.
Проходът и крепостта заемат своето важно място в Българската история с битката 986 година, когато българските войски нанасят най- голямото поражение над византийският император Василий II, който предприема поход срещу България с цел да раздели територията и да отслаби мощта на България. Но това се оказва пагубно за войската му. При „Траянови врата шестдесет хилядната ромейска армия е обсадена и след 20 дни ожесточена борба, разгромена. Императорът се спасява, но българите успяват да пленят императорските знаци.
За тази битка летописецът Йоан Геометър пише „ Дунава грабна венеца на Рим.“
След този успех са освободени Тракия, Централна Гърция, Албания. Войските достигат адриатическо море. България се превръща в мощна сила.
По време на турското робство проходът е наречен „Капъджик дервент“, но крепостта не била използвана и с времето започнала постепенно да се руши. Въпреки това арката на римската врата, висока 18 м, е била запазена до 19 век.
И днес проходът се използва за свързване на източна и западна България. През съседния на крепостта хълм минава тунелът“ Траянови врата“,които е част от автомагистрала „ Тракия“.
Гласували (0) Оценка:
Сашо Тошков, 13.06.2013
Крепост Траянови врата - не е в община Ихтиман а е в землището на община Костенец