Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Ловешка крепост "Хисаря"

автор: ROOMS.bg , на 2.2 km от Ловеч.    , Адрес: Ловеч, ул. "Мадара" 1, кв. "Вароша", GPS координати: N 43.1279473    E 24.7159152
Ловешка крепост "Хисаря", Снимка
Ловешка крепост "Хисаря", Снимка 1Ловешка крепост "Хисаря", Снимка 2Ловешка крепост "Хисаря", Снимка 3Ловешка крепост "Хисаря", Снимка 4

Разположена върху живописния хълм Хисаря, над старата част на град Ловеч, Ловешката средновековна крепост е едно от местата, които задължително трябва да посетите. Археологическите разкопки разкриват следи от заселване на крепостта още от каменно-медната епоха. Открити са части от глинени съдове, останки от жилища и златна апликация. На по – късен етап тук се е намирало тракийско селище, като интересна находка от този период е дръжка от родоска амфора, на която е изписан месецът, когато виното е било налято - месец април. През I век, по време на римските завоевания, селището било преместено в равнинната част на Ловеч. Два века по късно, след нашествия на варварски племена, отново е върнато на старото си място, заради естествената защита и трудния подход към хълма.

Селището просъществува до ранновизантийската епоха (V-VІІ век), когато бива разрушено и за известен период хълмът запустява. Първите археологически находки от средновековната крепост са от ІХ-Х в., намерени са предимно монети и битова керамика. С нашествието на печенегите по нашите земи и военните действия на Византия срещу тях е свързано и първото споменаване на крепостта в древни документи. Византийски хронисти разказват за печенежки главатар с името Селте, който останал в Ловеч с намерението да се засели в крепостта. През 1059 г. обаче бил пропъден от император Исак І Комнин. Ловеч става и градът, възпрял византийските войски през ХІІ в., дошли да усмиряват въстаналите българи. Градът се превръща в един от символите на възстановената Втората българска държава. Ловешката крепост се простирала на горните тераси на хълма „Хисаря”, а жилищните квартали и производствената част на града били разположени по долната тераса, покрай реката. Естествената защита на крепостта от стръмните склонове на хълма, както и реката не били достатъчни за жителите на древния град, построена била и допълнителна висока каменна стена. В наши дни са разкрити останките на седем различни църкви, представители на три архитектурни типа. Най-голяма и най – стара е църквата, разположена в най-високата част на хълма, изградена в периода от V до VІ в. Тя е куполна базилика с много интересен план. На Балканския полуостров са известни само две такива църкви - една в Никея и една в Древен Константинопол.

По време на археологическите разкопки на крепостта са открити множество предмети от бита и оръдия на труда, накити, керамика, както и две находки на сребърни монети с изображението на цар Иван Александър и синът му Михаил.

Цена на билет за вход:

Граждани – 4,00 лв.;

Групови посещения на граждани над 15 лица – 2,00 лв.;

Ученици, студенти и пенсионери – 2,00 лв.;

Групови посещения на ученици, студенти и пенсионери над 15 лица – 1,00 лв.;

 

Пакетен билет за семейство с деца от 7 до 18-годишна възраст – 6,00 лв.

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол117 хотели
Балчик100 хотели
Бургас224 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна296 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево214 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане