виж на карта |
Ловешка крепост "Хисаря"
Обекти за настаняванe
Исторически / Крепости
Посетете уебсайта
от 9:00 до 20:00 ч.
Виж всички забележителности
Разположена върху живописния хълм Хисаря, над старата част на град Ловеч, Ловешката средновековна крепост е едно от местата, които задължително трябва да посетите. Археологическите разкопки разкриват следи от заселване на крепостта още от каменно-медната епоха. Открити са части от глинени съдове, останки от жилища и златна апликация. На по – късен етап тук се е намирало тракийско селище, като интересна находка от този период е дръжка от родоска амфора, на която е изписан месецът, когато виното е било налято - месец април. През I век, по време на римските завоевания, селището било преместено в равнинната част на Ловеч. Два века по късно, след нашествия на варварски племена, отново е върнато на старото си място, заради естествената защита и трудния подход към хълма.
Селището просъществува до ранновизантийската епоха (V-VІІ век), когато бива разрушено и за известен период хълмът запустява. Първите археологически находки от средновековната крепост са от ІХ-Х в., намерени са предимно монети и битова керамика. С нашествието на печенегите по нашите земи и военните действия на Византия срещу тях е свързано и първото споменаване на крепостта в древни документи. Византийски хронисти разказват за печенежки главатар с името Селте, който останал в Ловеч с намерението да се засели в крепостта. През 1059 г. обаче бил пропъден от император Исак І Комнин. Ловеч става и градът, възпрял византийските войски през ХІІ в., дошли да усмиряват въстаналите българи. Градът се превръща в един от символите на възстановената Втората българска държава. Ловешката крепост се простирала на горните тераси на хълма „Хисаря”, а жилищните квартали и производствената част на града били разположени по долната тераса, покрай реката. Естествената защита на крепостта от стръмните склонове на хълма, както и реката не били достатъчни за жителите на древния град, построена била и допълнителна висока каменна стена. В наши дни са разкрити останките на седем различни църкви, представители на три архитектурни типа. Най-голяма и най – стара е църквата, разположена в най-високата част на хълма, изградена в периода от V до VІ в. Тя е куполна базилика с много интересен план. На Балканския полуостров са известни само две такива църкви - една в Никея и една в Древен Константинопол.
По време на археологическите разкопки на крепостта са открити множество предмети от бита и оръдия на труда, накити, керамика, както и две находки на сребърни монети с изображението на цар Иван Александър и синът му Михаил.
Споделете Вашето мнение или съвет