виж на карта |
Могилата край с. Свирачи
Обекти за настаняванe
Могилата край с. Свирачи е едно от най-внушителните погребални съоръжения в страната от римската епоха и е впечатляващ могилен насип с куполообразна форма с диаметър 60 м. и оригинална височина 18-20 м, стегнат в здрав пръстен от каменна конструкция - т. нар. крепида, която всъщност пази от външния свят, свещеното пространство. Освен това, крепидата е имала и техническо предназначение - поддържа насипа. В този случай тя не е обикновена ограда, а творение на архитектурата от древни времена, сравнимо с амфитеатрите, а също и със стадионите в римските градове. Не случайно получи статут на паметник на културата. Внушителното съоръжение е единствено на Балканите. То е сложна стъпаловидна форма от големи блокове до 3.70 м. дължина, дъговидно оформени по външната страна и прикрепени един за друг със скоби, образуващи кръг от напаснати елементи, разположени на масивна основа.
Археологически проучвания на могилата доказват връзката й с античната вила с името Армира, както и за произхода на собствениците й и времето, по което е била издигната. Некрополът отстои на километър югоизточно от вилата и е на най-високото място - избрано да се откроява с висока видимост и по-голяма близост с боговете. Строежът на Некропола е започнат още приживе на първия собственик на вила Армира, а век по-късно е използван за фамилна гробница на друг тракийски родственик.
Още в древността каменният зид на могилата е бил частично разрушен. При разкопки около насипа са открити доказателства за погребален ритуал, свързан с религията на траките. Открити са части от гроб на виден тракиец и 2 погребални колесници, със останки от скелетите на 4 расови коня и 2 кучета. Намерени са и останки от два детски гроба в насипа и един подобен до самата могила, изработен от мрамор, но е бил ограбен.
Тракийският аристократ е бил погребан чрез трупоизгаряне. Тленните останки са положени в центъра на площадка и закрити с керемиди. На близко разстояние до могилата са намерени и останки от любимите животни - това се свързва с вярата в задгробния живот на траките.
Днес може да се видят останките от могилния насип с крепидата, разположена около него. Находките са реставрирани и част от тях изложени в Нац. Исторически музей - София.
Споделете Вашето мнение или съвет