Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Могилата край с. Свирачи

автор: М. Иванова, на 6.7 km от Ивайловград.    , Адрес: Ивайловград, с. Свирачи, GPS координати: N 41.4841964    E 26.1215615
Могилата край с. Свирачи, Снимка

   Могилата край с. Свирачи е едно от най-внушителните погребални съоръжения в страната от римската епоха и е впечатляващ могилен насип с куполообразна форма с диаметър 60 м. и оригинална височина 18-20 м, стегнат в здрав пръстен от каменна конструкция - т. нар.  крепида, която всъщност пази от външния свят, свещеното пространство. Освен това, крепидата е имала и техническо предназначение - поддържа насипа. В този случай тя  не е обикновена ограда, а творение на архитектурата от древни времена, сравнимо с амфитеатрите, а също и със стадионите в римските градове. Не случайно получи статут на паметник на културата. Внушителното съоръжение е единствено на Балканите. То е сложна стъпаловидна форма от големи блокове до 3.70 м. дължина, дъговидно оформени по външната  страна и прикрепени един за друг със скоби, образуващи кръг от напаснати елементи, разположени на масивна основа.

 Археологически проучвания на могилата доказват връзката й с античната вила с името Армира, както и за произхода на собствениците й и времето, по което е била издигната. Некрополът отстои на километър югоизточно от вилата и е на най-високото място - избрано да се откроява с висока видимост и по-голяма близост с боговете. Строежът на Некропола е започнат още приживе на първия собственик на вила Армира, а век по-късно е използван за фамилна гробница на друг тракийски родственик.

  Още в древността каменният зид на могилата е бил частично разрушен. При разкопки около насипа са открити доказателства за погребален ритуал, свързан с религията на траките. Открити са части от гроб на виден тракиец и 2 погребални колесници, със останки от скелетите на 4 расови коня и 2 кучета. Намерени са и останки от два детски гроба в насипа и един подобен до самата могила, изработен от мрамор, но е бил ограбен.

  Тракийският аристократ е бил погребан чрез трупоизгаряне. Тленните останки са положени в центъра на площадка и закрити с керемиди. На близко разстояние до могилата са намерени и останки от любимите животни - това се свързва с вярата в задгробния живот на траките.

  Днес може да се видят останките от могилния насип с крепидата, разположена около него. Находките са реставрирани и част от тях изложени в Нац. Исторически музей - София.

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик101 хотели
Бургас224 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна296 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево215 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане