виж на карта |
Музей Дом на Хумора и Сатирата - Габрово
Обекти за настаняванe
0884/ 029374
Исторически / Музеи
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
Улични шествия и всеобщо веселие е характерно за Габрово още през трийсетте години на 20 век . Изработвали си красиви карнавални маски и си спретвали шумни маскаради за да разнообразят сивите делници. Запазените и до днес карнавални традиции и самобитен фолклорен хумор определят създаването на Дома на хумора и сатирата в гр. Габрово. За появяването му голяма роля изиграва първият директор на дома Стефан Фъртунов по професия юрист-консул, бил запленен от колоритния габровски хумор и събрал богата колекция от анекдоти. На първи април 1972г. първия по рода си музей става факт, разположен е в старата кожарска фабрика на братя Калпазанови, чиято реконструкция продължава три години.
В периода от 1979г. до 1990г. е събиран основния фонд от хумористични и сатирични произведения, с времето се натрупва богат художествен материал. Започва бурно и ползотворно развитие на уникалния културен център с усилията на целия назначен екип. Той се разраства и се превръща в модерен институт натрупал зад стените си ценно културно наследство. Домът става организатор на много национални и международни фестивали на хумора и сатирата, карнавали, национални и международни изложби, на карикатури и сатирична пластика. Провеждат се състезания по остроумие и фестивали на комедийния и анимационния филм. Става домакин през 1975г.на националния конкурс за литература „Георги Кирков”, на международния „Хитър Петър”- 1977г.
Създава се Парка на смеха, а през 1985 отваря врати първия сатиричен вариететен театър. В специализираната библиотека можем да открием многобройни колекции от неповторими, безценни образци на хумористични и сатирични произведения.Дейността се разширява със издаването на списания, албуми, каталози, сборници с вицове и хумористични разкази .Чрез провежданите изложби и форуми се работи за популяризиране на хумористичното наследство на различните народи и тяхното сплотяване с помощта на изкуството. В музея има обособени няколко зали, там с помощта на голям брой атрактивни експонати и фотографии ставаме свидетели на историята на емблематичния габровски хумор .
За децата са подготвени невероятни кътчета с весели и причудливи маски, приказни герои, забавни атракции и приятна музика. Ще видим прелестните гоблени на българския художник Борис Димовски, изображения на интересни сцени и пластики. Специално място е отредено на впечатляващата колекция от марки –над 17 хиляди безценни експонати, запечатали пищни карнавали, ритуални маски, мотиви от форума на хумористичното и сатирично изкуство. Показани са оригинални карнавални костюми, автентични африкански маски, аксесоари и копия на безценни стенописи.
Споделете Вашето мнение или съвет