Музей на меда
автор: rooms.bg , на 506 метра от Кошарица. , Адрес: Слънчев Бряг, село Кошарица
Ако сте на почивка в старинният Несебър, туристически комплекс Слънчев Бряг или в близост до спокойното село Кошарица, задължително посетете „Музеят на Меда”! Музеят е единственият по рода си в България, а негов основател е Киро Киров, който е и отличен гид и събеседник в музеят! Отличен е с награди, от които и Пчелар на Столетието. В Несебър е имало производство и търговия на восък и мед още по времето на траките. От пристанището на селището кораби с пълни трюмове – мед и пчелен восък са пренасяли през Средиземно море , до близкият Изток и Индия. От Източна Стара планина , Странджа и тракийските полета кервани са превозвали пчелен мед и восък до тук.
Затова собственикът и уредник на музеят иска да покаже и запознае туристите образно с историческото минало на град Несебър. През 2001 година Киров създава музеят в който можете да разгледате и да научите интересни неща за историята на пчеларството. Ще видите най - различни пчелни кошери, които хората са използвали в далечни години и до наши дни: импровизирани са пчелни къщички, като една от тях е направена в хралупата на дърво, пчелна къщичка, която е изплетена от клони като стар кош, a стените и са намазани с кална смес. В музеят има не само старинни, а и съвсем съвременни кошери. Едно от интересните неща тук е стъкленият кошер, в който имате уникалната възможност да наблюдавате живота и процесите, които произхождат от едно пчелно семейство.
Интересни са и атрактивните макети на кошери във вид на несебърските църкви "Св. Йоан Кръстител", "Свети Стефан", малкият модел на известната Ханска шатра и още забележителности в района. собственикът и уредник на музеят иска да покаже на туристите и да ги запознае образно с историческото минало на град Несебър Тук се извършва и дегустация на различни напитки, ястия приготвени и с пчелен мед. Посещението в музеят е напълно безплатно, тук идват много и най-различни групи туристи от цял свят.
Гласували (0) Оценка:
Тансер Исмаил, 04.09.2018
Здравейте,има ли някакъв номер или имейл за връзка с този музей?