виж на карта |
Национален парк-музей „Шипка”
Обекти за настаняванe
Местонахождението на Шипченския проход го прави важен за изхода на войната, затова многобройни турски орди се струпват и се стремят да го превземат, със себеотрицание и саможертва руско–българските отряди смело бранят важният портал към Североизточна България. Под командването на генерал Н.Г. Столетов сраженията започват на девети август 1877г. и продължават шест тежки дни, през които защитниците на прохода проявяват голям героизъм и устояват на огъня, през най-критичния трети ден получават помощ от притеклите се стрелкови батальони на генерал Радецки. Продължаващите боеве укрепват позициите на руските войници и българските опълченци и отбраната на Шипка не спира приз есента и тежката зима, която взема много жертви от болести и измръзване.
Техния безсмъртен подвиг превръща върха в непревземаема крепост за турските войски, и увековечава великата Шипченска епопея. Жертвите в неравните боеве за руси и българи са повече от 11 000 -ранени, убити, и безследно изчезнали, а замръзналите и болните достигат девет хиляди души. Върхът пантеон на безсмъртието днес е оформен като музей на открито, създаден е през 1956г. и в него са обхванати места изиграли решаваща роля във Руско –турската освободителна война през 1877г.-1878г. Има изграден впечатляващ комплекс от 26 паметника, възстановки на позиции, землянки, на площ 120 хектара, на самия връх от далеч се откроява Паметника на свободата построен през 1934г. изцяло с дарения от българския народ, като израз на признателност и преклонение пред паметта на загиналите, на северната му страна ни посреща бронзова фигура на лъв, символизираща силата и безстрашието на българина, във вътрешността на паметника се съхранява експозиция с ценни реликви. Историческия връх се намира в Стара планина близо до гр.Казанлък и гр.Габрово до него има удобен транспорт, а в околността множество кафета и уютни ресторантчета, за любителите на планинския туризъм се организират пешеходни преходи по позициите на бойните действия. Осигуряват се екскурзоводи, изнасят се беседи на български и чужди езици.
От източната страна на върха се извисява друг значим за страната ни връх Бузлуджа, с изключителни паметници на славната ни история. Погледите привличат паметниците на Хаджи Димитър и партизанския отряд, върха е свързан и с комунистическото движение. В подножието на Балкана до село Шейново се издига израз на признателността ни под формата на 15.6 метра монумент, на мястото където е превзет щаба на турския паша. Територията на Национален парк-музей „Шипка „ през 1968г. се увеличава, към него влизат историческите паметници на връх Бузлуджа и паметници намиращи се в околностите на гр Шипка и прохода, връх Орлово гнездо и село Шейново. Към името Шипка на парка-музей се прибавя и Бузлуджа. Специалистите които работят в музея правят проучвания, изследвания на оригиналните документи, снимки, останали автентични вещи на участници в боевете, за по-пълен поглед върху случващите се тогава събития, с цел да съхранят тази светиня и да се въздейства възпитателно на новите поколения. Музеят е част от Стоте национални туристически обекти на България и се посещава от много наши и чужди туристи, правят се възстановки и чествания по забележителни поводи. От върха се открива величествена гледка към необятната шир на Южна и Северна България.
Споделете Вашето мнение или съвет