Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Национален археологически институт и музей при БАН - София

автор: Л. Иванова, на 1.2 km от София.    , Адрес: София, ул. Съборна 2
Национален археологически институт и музей при БАН - София, Снимка

 Националният археологически институт с музей при БАН е най-голямата научна институция за археологически изследвания в Югоизточна Европа. НАИМ-БАН е наследник на Народния музей, създаден през 1892 г. и на първия български научен институт – Археологическият институт, създаден през 1921 г. (обединени са през 1949 г.) 

Помещава се в сградата на Буюкджамия, в която се е помещавал Народният музей от своето създаване. Първи директор на Народния музей е бил Вацлав Добруски, чех по произход. Той е ръководил и Старовековния отдел. Ръководител на нумизматичния отдел е бил италианецът Доменико Такела, а на етнографския – Борис Дякович. 

Дейността на музея е регламентирана с няколко наредби и закони с разбирането за важността от изследването и събирането на археологически паметници и старини. През 1906 г. от музея се отделя етнографският отдел и се обособява в самостоятелен Народен етнографски музей. Така през 1909 г., съгласно Закона за народното просвещение, Народният музей е преименуван в Народен археологически музей като се подчертават неговите изследователски, образователни и  утвърждаващи културното наследство на България функции. Музеят работи в тясно сътрудничество с основаното през 1901 г. Археологическо дружество, което през 1921 г. прераства в Археологически институт, а негов първи директор е Богдан Филов. В продължение на 10 години преди това (1910-1920), Богдан Филов е ръководител на Народния археологически музей. 

Работата на музея е свързана с имената на редица бележити българи – Рафаил Попов, Петър Мутафчиев, Андрей Протич, Гавраил Кацаров, Иван Велков, Кръстьо Миятев и др.

Смисълът и ползата от археологическия музей са в това, да се вникне и да се утвърди националната идентичност на българите чрез опознаване на собствената им история и представянето й пред света. Сред най-важните му роли са възпитателната и образователната. За археологическия институт водеща е научно-изследователската работа и извършването на теренни археологически проучвания. Задачата за консервиране и реставриране на археологическите паметници е приоритетна за Националния институт за паметниците на културата.

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена54 хотели
Ахтопол117 хотели
Балчик99 хотели
Бургас227 хотели
Бяла, Варна52 хотели
Варна294 хотели
Велика15 хотели
Каварна43 хотели
Китен228 хотели
Кранево76 хотели
Лозенец157 хотели
Несебър246 хотели
Обзор116 хотели
Поморие439 хотели
Приморско380 хотели
Равда203 хотели
Сарафово64 хотели
Свети Влас171 хотели
Синеморец85 хотели
Слънчев Бряг403 хотели
Созопол496 хотели
Царево208 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане