Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Национален църковен историко-археологически музей - София

автор: Л. Иванова, на 745 метра от София.    , Адрес: София, пл. "Св. Неделя" 19 , GPS координати: N 42.6961692    E 23.3219870
Национален църковен историко-археологически музей - София, Снимка

 Централният църковен историко-археологически музей се намира в сградата на Богословския факултет на СУ «Св. Климент Охридски», на пл. «Света Неделя» в столицата. Автор на проекта за тази красива сграда, издигната в стила на архитектурната традиция от епохата на Втората българска държава, е арх. Груенангер. Фасадата й е изрисувана от проф. Никола Ганушев с портрети на български просветители и духовници-възрожденци, по проекти на проф. Харалампи Тачев.

 Събирането на ръкописи, старопечатни книги, икони, утвари и архивни материали започва след Освобождението, с разпореждане на Светия синод. През 1900 г. са публикувани първите 157 ръкописа, събрани в синодалната библиотека, а през 1922 г. синодалната сбирка получава официален статут на музей. Негов първи директор (до 1959 г.) е акад. проф. прот. Ив. Гошев, който усърдно се заема със събирането и обработването на музейните материали.

 Към музея са обособени четири отдела: Иконографски, Ръкописи и старопечатни книги, Художествено-индустриален и Историко-архивен, с изключително богати и интересни сбирки.

  В Иконографския отдел на музея са подредени икони от Средновековието, от Втората българска държава, от периода на османското владичество и от епохата на Възраждането. Гордост за музея е неговта най-стара икона - барелефната икона от Созопол - „Св. Георги и св. Димитър" на коне от X - XI в.  Интересен факт, който се проследява в сбирките с икони, е, че през епохата на османското владичество, българските зографи започват да подписват иконите си. Това показва тяхното високо самочувствие и увереност. В иконографския отдел на музея са запазени иконите „Св. Троица Вехтозаветна" на Неделчо Зограф от Ловеч (1598 г.), „Преображение Господне" на Панайот Зограф (1715 г. ) и мн. др. Запазени са и неподписани икони на Захари Зограф – това са иконите „Св. Трифон" и „Христос Велик Архиерей" (в резбена рамка) - от Пловдив. Запазени са също така и два портрета от същата епоха - на епископ Софроний Врачански (от 1812 г.) и на Пловдивския митрополит Паисий (от 1872 г.). В отдела Ръкописи и старопечатни книги са съхранени повече от хиляда и петстотин образци. Ръкописите от X-XIV в. са на пергамент, а следващите на хартия. Много от ръкописите са украсени с уникални фигурални миниатюри, сред тях са: Слепченското Евангелие от XV в., трите писани и украсени от поп Иван Кратовски Евангелия от 1563, 1567 и 1579 г., както и ред други Евангелия от XVI и XVII в. Голям интерес предизвиква и сборникът-панегерик от 1435 г. на Дяк Андрей, който е бил ученик на св. Патриарх Евтимий Търновски. 

 Богата е колекцията и на Художествено-индустриалния отдел на музея. В нея са включени стари дрехи, плащаници, утвари, метални и седефени икони, мощехранителници, кръстове с емайл и филигран, кръстове с миниатюрна атонска дърворезба; диптиси и триптиси, някои от Евангелията с рядък обков и др. 

  Повече от 140 документа – ръкописи и писма се пазят в Историко-архивния отдел на музея. Сред тях са ръкописи на отец Неофит Бозвели, епископ Иларион Макариополски, екзарсите Антим I и Йосиф I, митрополит Климент Търновски (Васил Друмев) и др.

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена54 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик99 хотели
Бургас226 хотели
Бяла, Варна51 хотели
Варна297 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен227 хотели
Кранево76 хотели
Лозенец159 хотели
Несебър243 хотели
Обзор114 хотели
Поморие440 хотели
Приморско388 хотели
Равда202 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас178 хотели
Синеморец83 хотели
Слънчев Бряг510 хотели
Созопол517 хотели
Царево216 хотели
Черноморец199 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане