Национален музей на образованието – гр. Габрово
автор: ROOMS.bg , на 6.1 km от Бодрост. , Адрес: Габрово, бул. Априловска 15, GPS координати: N 42.8705545 E 25.3168344
Град Габрово е сред най-посещаваните райски кътчета на нашата родина, разположен в подножието на Стара Планина, около река Янтра .Там е съчетана прекрасната природа с възрожденския дух, уникална архитектура и богат културен живот. Изобилства характерния за габровци хумор, наред с това можем да се насладим на прекрасната флора и фауна и богат и разнообразен животински свят, има образувани и ловни резервати, където се срещат елени ,мечки .. Девствената, екологично чиста природа и живописна атмосфера привлича голям брой наши и чужди туристи.
Сред стоте национални туристически обекти, наред с Дома на хумора и сатирата, Географския център на България „Узана”, Етнографския музей на открито „Етъра” се нарежда и Музея на образованието. Той е създаден през1973г. и заема западната част на старинната сграда на небезизвестната Априлска гимназия построена 1873г. Пред сградата се издига паметника на идеолога на българското образование Васил Априлов, в двора може да отдадем почит пред гроба на общественика. Обявен е за паметник на културата през 1979г., разположената в пет зали музейна експозиция проследява пътя на българското образование и просвета още от 9 век до наши дни. Събрани са хиляди ценни експонати- документи, писма, грамоти, снимки, учебни помагала, униформи, изложени са интересни предмети изработени от ученици и учители на гимназията, подредена е класна стая от онова време. В музея са запазени оригинали на „Рибния буквар”и стари учебници, подредена е и личната колекция на Васил Априлов, а към него функционира библиотека със обширна сбирка от специализирана литература. Според исторически данни България първа от европейските държави създава своя книжнина и училище, а старобългарския език все повече се утвърждава в училищата и църквата. Българските манастири и църкви се превръщат в крепости пазещи книжовното ни наследство и традиции, през Османското владичество от 1396г.-1878г., стават просветни средища за българския дух и съзнание. Създават се килийни училища където кипи просветния живот, навлизат и революционни идеи и виждания за образованието. През периода на българското възрожденско училище, обучението е на много високо ниво с демократични идеи, има основани много училища и гимназии. В музея освен средновековната история на писмеността се разказва и за новобългарската просвета и научните технологии навлезнали в нашите училища.
Близко до града е разположен архитектурно-исторически резерват „Боженци”, едно магнетично място с автентична красота, неповторима архитектура и характерен облик.
Днес в града кипи многолик културен живот има множество театри, съществува все още единствения в страната Сатирично- вариететен театър, няколко музикални и фолклорни ансамбли разнасят славата и професионализма на този край.
Прекрасни художествени произведения от наши творци ще видим в художествената галерия.
Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет