виж на карта |
Национален музей "Земята и хората" - София
автор: Л. Иванова, на 3.2 km от София. , Адрес: София, бул. Черни връх 4, GPS координати: N 42.6801569 E 23.3208444
Обекти за настаняванe
Виж точно местоположение
02 / 866 1457
Исторически / Музеи
Посетете уебсайта
10-18 ч. вт. - нед.
Виж всички забележителности
02 / 866 1457
Исторически / Музеи
Посетете уебсайта
10-18 ч. вт. - нед.
Виж всички забележителности
Един от най-големите музеи по минералогия в света се намира в нашата столица, това е музеят «Земята и хората». Той е основан в началото на 1986 г. и се помещава в уникална сграда в центъра на София, построена в периода 1896–1898 и обявена за паметник на културата. По проект на арх. Христо Ганчев, сградата е реставрирана и обновена, и през 1987 г. вече посреща посетители.
Основен двигател за създаването на музея е доц. д-р Михаил Малеев.
Освен с внушителната площ на изложбените зали (4000 кв. м.), музеят впечатлява с богатството на постоянните експозиции.
Едни от най-впечатляващи за посетителите са:
Експозицията «Гигантски кристали», в която могат да се видят кристали с човешки ръст, основно разновидности на кварца – планински кристал, опушен кварц, аметист, морион, но също така и берил, турмалин, апатит и др. Такива колекции са малко на брой в света.
Експозицията «Минерали на Земята», която представя минералното разнообразие на планетата и включва както много редки, така и често срещащи се минерали.
Експозицията «Скъпоценни камъни», в която са изложени красиви и редки естествени, както и създадени от човека скъпоценни камъни.
«Минералите на България» е експозиция, в която може да се видят около 250 от общо 700 минерални видове, открити в страната. Показани са образци от различни региони, в които посетителите могат да се любуват на красиви кристали турмалин, аметист, аквамарин, хелиодор, спесартин, родохрозит, кристални друзи и др.
Сред най-ценните експозиции на музея е колекцията «Петър Трантеев», която е дарена на музея от синовете на основателя организираното пещерно движение у нас – Петър Трантеев. Освен с научната си стойност за специалистите, тя е интересна за посетителите с наблюдаваните и изследвани от автора пещерни бисери.
В сградата на музея се помещават още библиотека, видеотека, 6 лаборатории за специализирани изследвания, фотостудио, а също и ювелирен магазин. Ежегодно тук се провеждат различни изложби, концерти, фотоконкурси, както и кандидат-студентски борси.
Работно време на залата: от вторник до неделя - 10.00 до 18.00 ч.
Мнения и полезни съвети (0)
Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет