виж на карта |
Пещера Съева дупка
Обекти за настаняванe
Пещерата Съева дупка се намира на около 11 километра западно от Ябланица. Наричат я ”подземна перла”, защото е една от най-красивите и интересни пещери на територията на България. Името й е дадено от братята Съе и Сю, които са се укривали там от турците по време на робството. Първи данни за пещерата идват от Г. Златарски (1883г) и Шкорпил (1895г). Тя е обявена за национален туристически обект и посреща посетители от 1967 г .
Пещерата е осветена и обезопасена. В нея има сталактити, сталагмити и сталактони. Сантиметър от тези образувания се изгражда за много дълъг период от време, около 160 години. Природата е изваяла образите на Богородица и Младенеца, Христо Ботев със своята чета и патриарх Евтимий Търновски. Разпознаваме ги в различните зали на пещерата. Светлините се отразяват от различни ъгли и можем с часове да се наслаждаваме на красотата на Майката Природа. Водните капки са”сътворили” и копие на Наклонената кула в Пиза.
Съева Дупка е единственото място в България, където могат да се наблюдават хелектити - това са образувания, които се получават от въздушното течение, когато то изтегля водните капки настрани. Залите, които следва да се видят от човека остават завинаги запечатани в съзнанието. Първата зала е Купена. Втората – Срутището, се е образувала по време на земетресенията. От входа се слиза надолу до желязна врата вдясно. Обърнем ли се на запад ще видим една друга уникална красота на пещерата – Каменният водопад.
Други форми, които могат да се видят са: Прикованият Прометей и кошерът на Медуза. Естествени обитатели на пещерата са прилепите. От направените археологични разкопки има сведения, че пещерата е била убежище още от първобитният човек. В началото на пещерата са открити глинени съдове, огнище, кости от животни, монети от времето на император Антоний. Има какво още да ни предложи пещерата, но човек трябва да го види с очите си, за да се убеди в истинността на думите, а понякога думите не стигат.
Споделете Вашето мнение или съвет