Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Природен парк Странджа

автор: Л. Иванова, на 16.6 km от Заберново.    
Природен парк Странджа, Снимка
Природен парк Странджа, Снимка 1Природен парк Странджа, Снимка 2Природен парк Странджа, Снимка 3Природен парк Странджа, Снимка 4

   Природен парк Странджа е най-голямата защитена територия в Република България, с площ от 1 161 кв. км. Територията на Парка обхваща българската част на Странджа планина, а границите му достигат на изток до Черно море, а на юг до Турция. До голяма степен уникалното биологично разнообразие в парка се дължи на близкото му разположение до азиатския континент. 

   Повече от две трети от територията на Парка е покрита с гори, като средната им възраст е с 30 години по-висока от възрастта на повечето гори у нас. В старите гори, съставени от странджански дъб, източен горун, източен бук и благун, се срещат дървета с възраст повече от 500 години. Самите гори представляват ценни местообитания. 

   През януари 1995 г., с цел опазването на неповторимата природа на Странджа и местните традиции и поминък, е създаден Народен парк, който по-късно (1998) е прекатегоризиран в “природен”, съгласно Закона за защитените територии,  с който се уреждат категориите защитени територии, тяхното предназначение и режим на опазване и ползване, обявяване и управление. 

   Днес цялата територия на Природен парк “Странджа” е включена в международната екологична мрежа Натура 2000, като съгласно Европейската директива за местообитанията е оформена една зона Странджа, а съгласно Директивата за защита на птиците – две зони: Западна Странджа, в която се срещат царски орел, черна каня, ловен сокол, голям маслинов присмехулник, белочела сврачка и др., и Странджа, за която пък са характерни черен щъркел, египетски лешояд, орел змияр, малък креслив орел и др.

  Символ на Парка е странджанската зеленика, която заедно със странджанската боровинка и странджанското бясно дърво, е съществувала още през Терциера и днес е изключителна рядкост.

   Културата и традициите на Странджа са много специфични, ярък пример за това е нестинарството – танцът върху жарава, за който се смята че се е практикувал още от тракийските царе. С различни фестивали, ндпявания и събори, местното население успява да запази традициите и обичаите си и да популяризира  региона.

 

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (1)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол117 хотели
Балчик100 хотели
Бургас224 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна296 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево214 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане