виж на карта |
Природен парк Странджа
автор: Л. Иванова, на 16.6 km от Заберново.
Обекти за настаняванe
Природен парк Странджа е най-голямата защитена територия в Република България, с площ от 1 161 кв. км. Територията на Парка обхваща българската част на Странджа планина, а границите му достигат на изток до Черно море, а на юг до Турция. До голяма степен уникалното биологично разнообразие в парка се дължи на близкото му разположение до азиатския континент.
Повече от две трети от територията на Парка е покрита с гори, като средната им възраст е с 30 години по-висока от възрастта на повечето гори у нас. В старите гори, съставени от странджански дъб, източен горун, източен бук и благун, се срещат дървета с възраст повече от 500 години. Самите гори представляват ценни местообитания.
През януари 1995 г., с цел опазването на неповторимата природа на Странджа и местните традиции и поминък, е създаден Народен парк, който по-късно (1998) е прекатегоризиран в “природен”, съгласно Закона за защитените територии, с който се уреждат категориите защитени територии, тяхното предназначение и режим на опазване и ползване, обявяване и управление.
Днес цялата територия на Природен парк “Странджа” е включена в международната екологична мрежа Натура 2000, като съгласно Европейската директива за местообитанията е оформена една зона Странджа, а съгласно Директивата за защита на птиците – две зони: Западна Странджа, в която се срещат царски орел, черна каня, ловен сокол, голям маслинов присмехулник, белочела сврачка и др., и Странджа, за която пък са характерни черен щъркел, египетски лешояд, орел змияр, малък креслив орел и др.
Символ на Парка е странджанската зеленика, която заедно със странджанската боровинка и странджанското бясно дърво, е съществувала още през Терциера и днес е изключителна рядкост.
Културата и традициите на Странджа са много специфични, ярък пример за това е нестинарството – танцът върху жарава, за който се смята че се е практикувал още от тракийските царе. С различни фестивали, ндпявания и събори, местното население успява да запази традициите и обичаите си и да популяризира региона.
Мнения и полезни съвети (0)
Гласували (1) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет