Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Римски императорски терми от II век

автор: ROOMS.bg , на 447 метра от Сопот.    , Адрес: Хисаря, Парк Момина сълза, Център, 4180 Хисаря, GPS координати: N 42.66123    E 24.75906
Римски императорски терми от II век, Снимка
Римски императорски терми от II век, Снимка 1Римски императорски терми от II век, Снимка 2Римски императорски терми от II век, Снимка 3Римски императорски терми от II век, Снимка 4

Римският град Диоклецианополис (дн. гр. Хисаря), основан от император Диоклециан през 293 г. е бил третият по големина град в провинция Тракия след градовете Филипополис (Пловдив) и Берое (Стара Загора). Богатото термоминерално находище при дн. гр. Хисаря е определило още от най-древни времена лечебно-възстановителния характер на Диоклецианополис. То е било и основната причина градът да се развие и превърне в най-големия балнеолечебен център в Източнобалканските римски провинции.

През античността, както и днес минералните извори са били едни от най-оживените места. Около тях са се събирали много хора, които с наслада и на бавни глътки са отпивали от целебния елексир. Неслучайно на това място са били съсредоточени най-атрактивните постройки от архитектурата на античния град – терми (бани), монументална двуетажна обществена сграда (резиденция).

От текста на един надпис на латински език, произхождащ от Хисаря, научаваме, че още през 135-136 г. по нареждане на император Хадриан, мястото около минералните извори е било обявено за императорско владение (Аugusta). Резултатите от археологическите проучвания на римските терми в парк „Момина сълза” показват, че началото на тяхното изграждане вероятно е било поставено в средата на ІІ в. Тогава те са изпълнявали функцията и на светилище (нимфеум). По това време са построени западният caldarium, преддверието южно от него и главният вход, който се е състоял най-малко от два прохода, завършващи във височина с арки.

Към края на II в. и началото на III в. термите са били разширени в източна посока, където са били построени нови три помещения. От тях са разкрити още един caldarium с три басейна и северно от него  едно голямо помещение със значение на tepidarium (помещение с топъл въздух, в което тялото се е подготвяло за водните процедури).

През ІV в. на запад допълнително е била изградена друга масивна банска постройка. Пак по това време термите са били разширени и в южна посока, където са разкрити части от зидовете на голямо, все още непроучено помещение. По този начин през ІV в. в завършен вид термалният комплекс е имал застроена площ от около 3 дка.

Археологическите находки, намерени по време на разкопките на термите (оброчни плочи на нимфите с посветителни надписи), архитектурни детайли от мраморната подова и стенна облицовка, мраморната лъвска глава и др. са експонирани в Археологическия музей.

В централната градска част в парк „Момина сълза“ се намира термалният комплекс е с площ от над 3000 кв. м. На отделни места са запазени почти до покрив. Те са едни от малкото известни термални римски бани в Европа. Първоначалното им изграждане, заедно с нимфеума (светилище на нимфите) в тях датира от средата на II век.

Работно време

Лятно: 9:30 – 13:00 и 14:00 – 17:30

Зимно: 9:30 – 12:00 и 13:00 – 16:30

Такси

Възрастни: 5лв.

Пенсионери: 3лв.

Учащи: 3лв.

Семеен билет: 10лв.

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена54 хотели
Ахтопол118 хотели
Балчик99 хотели
Бургас226 хотели
Бяла, Варна51 хотели
Варна297 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен227 хотели
Кранево76 хотели
Лозенец159 хотели
Несебър243 хотели
Обзор114 хотели
Поморие440 хотели
Приморско388 хотели
Равда202 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас178 хотели
Синеморец83 хотели
Слънчев Бряг510 хотели
Созопол517 хотели
Царево216 хотели
Черноморец199 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане