![]() виж на карта |
Село Резово и река Резвая
Обекти за настаняванe
Едно от най – красивите кътчета на родното ни черноморие е и най – югоизточната точка на България – красивото село Резово. Селото се намира на устието на река Резвая, по поречието на която минава и границата ни с Турция. Ако сте от хората, които търсят спокойна морска почивка, далеч от шума и суетата на големите курорти, то Резово ще ви плени с малките си, уютни семейни хотели и неповторима атмосфера. Селото като много странджански села обезлюдява прогресивно, по последни данни постоянните жители са 77 човека, като през лятото броят им се увеличава значително заради многото сезонни имоти. Наред с многото девствени плажове и приказни гледки, притегателна точка за туристите е устието на река Резвая.
Всяка година хиляди посетители идват тук за да се насладят на тюркоазената вода, стръмния бряг, лодките на рибарите и богата флора и фауна, обитаваща странджанската река. А гледката към южната ни съседка е повече от впечатляваща – безкрайни, пусти, златисти плажове, морска шир до където ти стигат очите и красивите поли на Странджа планина. Резово е селище с хилядолетна история, една от теориите за произхода на селото свързва името му с тракийския цар Резос, споменат в Омировата Илиада. Около селото има следи от рудодобив, датирани от IV – III в. пр. Хр., малка крепост и тракийски могилен некропол. Заради честите пиратски набези, Резово се е местило няколко пъти, като на сегашното място се намира от 1903 г., когато е построена и църквата „Св. св. Константин и Елена”.
Основен поминък на резовци дълги години били рибарството, скотовъдството, въглещарството и дърводобива. В наши дни хората тук се препитават основно от туризъм. Река Резвая е границата на България с република Турция от 1913 г., след Букурещкия договор, с който приключва Междусъюзническа война и голяма част от Странджа остава в територията на Турция. Реката извира близо до най – високия връх на Странджа – Махиада ( 1031 м), а дължината и е 112 км. Брегът на Резвая е изключително стръмен и трудно достъпен, а гъсти дъбови гори затрудняват допълнително подхода към нея. Това е и една от причините Резвая да е слабо изследвана и ненаселена.
Красимира Стефанова, 15.09.2014
Това райско кътче от Българското черноморие съм го посещавала няколко пъти и никога не мие омръзвало да се връщам пак,и пак.Удивително място със страхотна гледка към морето и реката,рибарските лодки и.....безбрежната морска шир!