![]() виж на карта |
Софийска синагога и исторически музей към нея
Обекти за настаняванe




Централната синагога е единственият действащ еврейски молитвен дом в София. Сградата е обявена за паметник на културата, построена е в центъра на столицата, в близост до Централните хали, на мястото на старата синагога "Ахава и хесед" (ивр. "любов и добрина"). Новата сграда е създадена по проект на уважавания архитект Фридрих Груенангер, във време на промени, когато се извършва реорганизация в еврейската общност по френски консисториен модел. Строителството започва през 1905 г. и е завършено през 1909 г. Сградата е двуетажна, с крипта, а в нея се влиза през голям двор – характерна българска черта на сефарадските (испано-еврейските) синагоги. Съгласно еврейските традиции, украсата на вътрешните помещения се състои от венециански мозайки, мрамор и дърворезба, без характерните за православните храмове изображения на светци.
До 1944 г. в сградата на синагогата се е намирала известната юдейска библиотека с ценна колекция от трудове на средновековни равини. За съжаление, по време на бомбардировките над София през 1944 г. Синагогата е улучена няколко пъти, части от сградата са разрушени, а библиотеката е изгоряла.
В момента голямата молитвена зала е затворена заради реставрация. Службите се провеждат в малката молитвена стая до входа. От 1992 г., на втория етаж на синагогата, е разположен Еврейският исторически музей към Организацията на евреите в България "Шалом", създаден за да опазва и популяризира еврейското културно наследство в България. Оформени са две постоянни експозиции: "Еврейските общности в България" и "Холокостът и спасяването на евреите в България".
Споделете Вашето мнение или съвет