виж на карта |
Витоша – Черни връх
автор: Л. Иванова, на 128 метра от София.
Обекти за настаняванe
На юг от нашата столица София се намира планината Витоша. Тя се отличава от другите български планини и по възраст (Витоша е сравнително млада планина) и по форма (единствената с куполовидна форма). Четири върха формират нейното било – Черни връх (най-високият), Острица, Скопарник и Резньовете.
С планината Витоша са свързани едни от първите природозащитни инициативи у нас, проведени от специална комисия, създадена към учредения през 1929 г. Съюз за защита на родната природа. В резултат от дейността на комисията, през 1933 г. биват обявени първите резервати в България „Горна Еленица –Силкосия” в Странджа и „Парангалица” в Рила, а през 1934 г. е обявен първият у нас и на Балканския полуостров нацинален парк – „Витоша”. Заедно с парка е образуван и резерватът „Бистришко бранище”, който е разположен по източните склонове на планината Витоша. През 1936 г. вече е приет специален закон за Защита на родната природа, според който защитените територии са: бранища, народни паркове, природни паметници и природоисторически места. Така Витоша става народен парк. Той е и най-посещаваният у нас, поради близостта си до столицата, удобните пътни връзки и наличие на туристическа инфраструктура – пътеки, лифтове, множество хижи, ски писти и ски-влекове. Любими на туристите са каменните реки или морени, които представляват характерни струпвания на скални блокове със заоблени от изветрянето и течащата вода ръбове.
От Витоша води началото си река Струма, в планината се намира Боснешкият карстов район, част от който е пещерата Духлата, най-дългата пещера у нас (17 600 м). В пещерата са установени множество пещерни образувания и 22 вида пещерни животни, обявена е и за природна забележителност, но не е облагородена и пригодена за посещения поради сложната си многоетажна система от лабиринти, подземни езера и водопади.
С най-високия връх на Витоша - Черни връх (2290 м) е свързано началото на организираното туристическо движение у нас. По идея на Алеко Константинов, на 27.08.1895 г. е проведено първото организирано изкачване на върха и този ден ознаменува създаването на Българския Туристически Съюз. Най-близката хижа до върха носи името на писателя, наричан често и Щастливеца.
Черни връх е включен в 100-те туристически обекта на БТС.
Мнения и полезни съвети (0)
Гласували (0) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет