виж на карта |
Църква "Свети Четиридесет Мъченици"
Обекти за настаняванe
Важна част от историята на България е Църквата "Свети Четиридесет Мъченици". Храмът е разположен в подножието на хълма Царевец над старо престолният град Велико Търново.
Църквата е построена по времето на Иван Асен II - цар на българите, в чест на неговата победа над деспот Теодор Комнин на 9 март 1230 г. в битката край Клокотница. Светото място представлява базилика с шест колони по два реда, костница (построена по-късно) и две галерии. През 1327 година тя е разрушена в следствие на силно земетресение. След време отново е възстановена и достроена.
В наши дни тук могат да се видят интересни и добре запазени стенописи - "Света Ана Млекопитателница" и "Света Елисавета Млекопитателница с младенеца Йоан". На западната страна е така нареченият - Картинен календар, на който са запазени само 4 реда. Стенописите датират от края на XIII век. До първата половина на XVIII век тук е християнски храм, по-късно по време на османско робство, храмът е превърнат в джамия и всичко е разрушено. Запазени са известни и значими исторически паметници - Омуртаговата, Асенова и гранична колона от крепост Родосто от управлението на хан Крум. През 1964 г. е обявена за паметник на културата.
Когато археолозите започват проучвания, през 1969 и 1972 година е открито Калояново погребение - мъж с висок ръст 1.90 см., който е бил облечен с красиви войнски дрехи, на които е имало зашита шевица с вплетени бисери и златна сърма. Мъжът е носил на ръката си голям златен пръстен - 61.1 грама и е бил доста добре запазен. Пръстенът е със знак изобразяващ снежен леопард и надпис "Калоянов пръстен". Църквата е археологически и строителен паметник на културата. На известни християнски празници в църквата се обслужва света литургия, а през останалото време е отворена за туристи като музей.
Споделете Вашето мнение или съвет