виж на карта |
Мемориален комплекс "Бранителите на Стара Загора"
Обекти за настаняванe
042 /919 214
Исторически / Паметници
от 10 до 18 ч.
Виж всички забележителности
Стара Загора е град с древна история, ботата културна изява и добре развит икономически, разположен в Южна България и е шестия по големина град в страната. Бил е много важен и за Османската империя заради стратегическото място което заема, още тогава е бил силен икономически и културен център, а заради средновековната му история получава името Ески Загра –Стара Загора. За града се водят жестоки битки, след падането му в ръцете на турците през 1877г. е сринат и опожарен до основи, а към населението е проявена голяма жестокост.
При възстановяването на града е разработен, специален градоустройствен план, който не се среща в България до тази момент – правоъгълна шахматна планировка. На 5 октомври е положено началото на изграждане на модерния план и тази дата става празник на града. Редица видни възрожденски дейци, са излезнали от този забележителен град. Стара Загора ще ви заинтригува с многото достойнства, ценни паметници и живописни паркове.
Мемориален комплекс "Бранителите на Стара Загора" е построен в памет на опълченците дали живота си за освобождението на града в битката на 31юли 1877г. Открит е през 1977г. на 31 юли по случай честването на стогодишнината от героичните сражения. Комплекса е изграден в местност Чадър могила, част от която е парка Българско опълчение, заема 1400 дка. Намира се в източната част на града.
Мемориала е разположен на мястото където е бил щабът на генерала и е давал своите заповеди опитвайки се да защити града, впечатляващия комплекс включва високия 50 метра паметник на Самарското знаме, виждащ се от всяка точка на града с въздушно очертание на кръст и оригинална керамична мозайка със златно покритие, композиции от скулптури на опълченци, и костница с останките на загиналите войници. Към него водят около сто стъпала, след като изкачим и последното се озоваваме пред шестима войници застанали на вечна стража пред Костницата, до тях е руския офицер, като символ на почит и благодарност към руските войници борили се рамо до рамо с опълченците в Руско–турската освободителна война, в тяхна памет гори вечния огън запален в конструкция от щикове. Знамето е ушито от монахини от руския град Самара, откъдето носи името си и е подарено на българските опълченци, паметника е известен и като Самарското знаме, спасено от плен с цената на живота на български опълченец.
В направата на внушителния Монумент са използвани бетон и метал вложени са оригинални решения и цветна украса от порцелан и златен смалт, негови създатели са скулптурите Божидар Козарев и Крум Дамянов. От височината на парка се разкрива величествена гледка, към целия град и околността, красивата природа, чистия въздух, свежия дъх на бор привлича не само туристите, но е и любимо място за разходка на местното население, парка е добре подържан, има пейки на които до си отдъхнете и се насладите на разкошните дървета посадени от политици .
Тук съществува традиция според, която известни политици засаждат в парка дръвчета. Мемориалния комплекс е един от обектите на Регионалния исторически музей, ако желаете печат ще го получите именно там. Включен е и в списъка на Стоте национални исторически обекта на България.
Споделете Вашето мнение или съвет