виж на карта |
Етнографски музей – Елхово
Обекти за настаняванe
0478 / 88 039
Исторически / Музеи
Посетете уебсайта
8.00-17.00 ч.
Виж всички забележителности
По поречието на Долна Тунджа в тих граничен район е разположен град Елхово, възникнало още по времето на траките, носило тогава името Орудица от 1925г получава днешното си име. В този край българското население е съхранило много самобитни традиции и обичаи. Запазен е красивият и чист вид на райското кътче. Музея е открит през 1958 година със представяне на музейна сбирка с етнографски характер. През 1966 година е учреден като етнографски музей. Местоположението му е в две двуетажни постройки в централната част на град Елхово, построени през 1933 година и обединени в едно цяло през шестдесетте години.
Сградата е претърпяла преустройство и архитектурно оформление съобразено с нужните критерии за създаването на музей. В него се съхраняват около 22 000 експоната, а 13 800 от тях съставляват основната част от колекциите изложени пред посетителите на музея. Експонатите са разпределени в различни отдели: - “Земеделие и животновъдство”, “Жилище и жилищна уредба” , “Транспорт, лов, риболов”, “Облекло и накити”, “Тъкани и шевици”, “Традиционни занаяти”, “Художествено народно творчество”. Музея разполага с документален фотоархив събрал над 8000 снимки и документи, свързани с историята на този край в периода от Освобождението до днес. Тук могат да бъдат видени и експонати впечатляващи със своята фина изработка, майсторство и оригинален вид, особено голяма художествена и научна стойност имат сбирките в областта на „Облекло и накити” и „Тъкани и шевици”. Освен предмети изработени от местното население от Странджанско-Сакарския край, са изложени и колекции от българските преселници от Одринска и Беломорска Тракия. Днешната уникална експозиция е открита на 3 април 1971г. разположена е в четири зали на 244 кв.м. площ. Първо посетителите се запознават с историята на града, от края на 19 век разгледани са редица занаяти-медникарство, терзийство и поминъка на населението, като лозарство, животновъдство, лов и риболов, тютюнопроизводство. Втората зала е отредена за жилищата и жилищната подредба.
Следва залата с живописната оригинална изложба на автентични празнични и всекидневни облекла от югоизточния край, традиционни мъжки и дамски костюми, както и интересните облекла на български заселници. В четвъртата зала са показани някои празници и обичаи – лазаруване, коледуване , кукерски игри, сватба с характерния за тях реквизит, обреден персонаж, многоброен снимков материал и ценни предмети специфични за съответната епоха. Експозицията завършва с прелестни образци на иконописното изкуство, изящни дърворезби, от 19 век. Голяма част от предметите са били показвани в наши и международни изложби. Музея притежава богата библиотека разполагаща с над 3 050 тома специализирана литература и около 1600 специализирани списания, достъпни до голям брой посетители, учители, студенти. Той разполага още с голяма изложбена зала, заемаща площ около 130 кв.м. изпълвана с различни тематични изложби, организират се викторини, пленери, презентации, показват се видеофилми където се проследяват редица празници и обичаи. Там се показва част от фонда на археологическите находки съхраняващ се в музея- оръжия, крепостни съоръжения, епиграфски паметници, накити , керамика, религиозни култови предмети, нумизматика. Ежегодно Етнографския музей се радва на голям брой посетители, впечатлени от архитектурния му вид и богатото съдържание на разнообразни експонати с голяма историческа стойност.
В последните години музея подпомага българо-германският “Изследователски проект Драма” с подкрепата на Саарландски университет – Саарбрюкен, Германия, Софийски университет “Св.Климент Охридски”, Община Тунджа-Ямбол, Исторически музей-Ямбол. Четирима музейни експерти се грижат за експонатите и гостите на музея . Етнографския специализиран музей в град Елхово заема почетният номер 100 сред Стоте национални туристически обекта в България и е награден с орден „Кирил и Методи”.
Споделете Вашето мнение или съвет