виж на карта |
Крепост Лютица - Ивайловград
Обекти за настаняванe
Една от най – добре запазените и най – големи средновековни български крепости – крепостта Лютица е разположена недалеч от Ивайловград, на 5 км в югозападна посока. В района се намира и известната вила „Армира”, уникален архитектурен паметник от римско време. Крепостта е известна още като “Цитаделата на Калоян” и „Мраморният град”.
Изследователите на крепостта предполагат, че тук са руините на големия и богат средновековен град Лютица, споменаван в много летописи. Градът е бил център на епископия осем века – от 9 до 17 век, след което е обявен за архиепископия от 17 до 18 век. Лютица е играл важна роля в историята на България, като възходът си достига по времето на цар Калоян ( 1197-1207 г.). Основният градеж на крепостта е датиран към 4 до 6 век, като просъществува до края на 18 век, когато запада и губи стратегическото си значение на отбранително съоръжение. Местните жители се преселват на няколко километра оттук, край близките минерални извори и основават село Лъджа.
Крепостните руини имат формата на неправилна елипса и се простират на 26 дка. Дължината на крепостните стени е 600 м а височината им 10 м. Осем от дванадесетте кули на крепостта са запазени до наши дни, като една от кулите е осмостенна, две са кръгли и девет са правоъгълни. При археологическите проучвания на Лютица до сега са открити останките на вътрешната крепост, кулата на управителя, основите на две църкви, кладенец, некропол с петнадесет гроба и останки от канализационна система. Намерени са и много находки от всички периоди на крепостта – накити, керамика, архитектурни детайли, предмети от кост и метал и много други безценни артефакти. Безспорно най – голям интерес представлява намерената тук керамика, идентична с керамиката на Преслав и Плиска. Това потвърждава и предположенията на изследователите, че крепостта е била център на високо развитата култура на Българите.
Голяма част от археологическите находки, открити при проучването на крепостта Лютица, могат да бъдат разгледани в Историческия музей на Ивайловград.
Споделете Вашето мнение или съвет