виж на карта |
Къща - Музей Сарафкината Къща
Обекти за настаняванe
Едно от интересните места в старата столица Велико Търново е Сарафкината къща на улица “Гурко”. Къщата е построена през 1861 г. и е била работно място и жилище на Димо Сарафина. Къщата носи името на известната му съпруга Анастасия Сарафкина - Сарафкината къща.
От 1965 г. е обявена за паметник на културата, който има и национално значение. През 1981 г. Сарафкината къща става е музей, в който има изложение на различни етнографски изложби. Къщата е построена на стръмен склон, затова южната част към река Янтра е на пет етажна, а северната – откъм улица “Гурко” - на два етажа.
Входът към улица “Гурко” е с голяма двукрила дървена врата, която води към антре. От едната му страна има стълбище към долните три етажа, където се намират различни помещения, складове и зимници. От южната страна на първият етаж точно над реката има просторна тераса. Представителните стаи се намират на другите два етажа. На четвъртия етаж в къщата има голям вестибюл, край него са разположени няколко по-малки стаи. От вестибюла може да се отиде до последният етаж по вито дървено стълбище, което започва с декоративна сгъваема вратичка и ажурен парапет от ковано желязо. Последният етаж представлява галерия. Таванът на вестибюлът е направен с красива дърворезба, а над прозорците във вестибюла има изработени интересни кобилични мотиви.
На четвърти и пети етаж е изложена експозиция, която показва инициативи на българското народно художествено творчество от края на XIX – началото на XX век в тази област. В различните зали може да се види сбирка от интересни - глинени съдове: кани, купи, стомни, паници, чаши, павури, чинии, домашни иконостаси и икони, произведения на ковашкия занаят - свещници, ножици, кантари, катинари, резбовани сандъци, ракли, хурки, музикални инструменти. Туристите имат възможност да разгледат красиви ръчно изработени тъкани - кърпи, пешкири, черги, пешкири, покривки, месали колани, домашно изтъкани и бродирани възглавници, женски и мъжки носии – сукман и мъжки черен костюм. Заедно с това има и голяма колекция от позлатени и сребърни накити. Могат да се видят различни обредни хлябове, приготвени за различни поводи и семейни празници. Интересна е изложбата от колекция - мартеници, сурвачки и великденски яйца. Не на последно място е представена история на фотографията от Великотърновска област.
Споделете Вашето мнение или съвет