Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Къща - Музей Сарафкината Къща

автор: Росица Николова, на 180 метра от Къпиново.    , GPS координати: N 43.0820390    E 25.6406287
Къща - Музей Сарафкината Къща, Снимка
Къща - Музей Сарафкината Къща, Снимка 1Къща - Музей Сарафкината Къща, Снимка 2Къща - Музей Сарафкината Къща, Снимка 3

Едно от интересните места в старата столица Велико Търново е Сарафкината къща на улица “Гурко”. Къщата е построена през 1861 г. и е била работно място и жилище на Димо Сарафина. Къщата носи името на известната му съпруга Анастасия Сарафкина - Сарафкината къща.

От 1965 г. е обявена за паметник на културата, който има и национално значение.  През 1981 г. Сарафкината къща става е музей, в който има изложение на различни етнографски изложби. Къщата е построена на стръмен склон, затова южната част към река Янтра е на пет етажна, а северната – откъм улица “Гурко” - на два етажа.

 Входът към улица “Гурко” е с голяма двукрила дървена врата, която води към антре. От едната му страна има стълбище към долните три етажа, където се намират различни помещения, складове и зимници. От южната страна на първият етаж точно над реката има просторна тераса. Представителните стаи се намират на другите два етажа. На четвъртия етаж в къщата има голям вестибюл, край него са разположени няколко по-малки стаи. От вестибюла може да се отиде до последният етаж по вито дървено стълбище, което започва с декоративна сгъваема вратичка и ажурен парапет от ковано желязо. Последният етаж представлява галерия. Таванът на вестибюлът е направен с красива дърворезба, а над прозорците във вестибюла има изработени интересни кобилични мотиви.

На четвърти и пети етаж е изложена експозиция, която показва инициативи на българското народно художествено творчество от края на XIX – началото на XX век в тази област. В различните зали може да  се види сбирка от интересни - глинени съдове: кани, купи, стомни, паници, чаши, павури, чинии, домашни иконостаси и икони, произведения на ковашкия занаят - свещници, ножици, кантари, катинари, резбовани сандъци, ракли, хурки, музикални инструменти. Туристите имат възможност да разгледат красиви ръчно изработени тъкани - кърпи, пешкири, черги, пешкири, покривки, месали колани, домашно изтъкани и бродирани възглавници, женски и мъжки носии – сукман и мъжки черен костюм. Заедно с това има и голяма колекция от позлатени и сребърни накити. Могат да се видят различни обредни хлябове, приготвени за различни поводи и семейни празници. Интересна е изложбата от колекция - мартеници, сурвачки и великденски яйца. Не на последно място е представена история на фотографията от Великотърновска област.

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол117 хотели
Балчик100 хотели
Бургас225 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна297 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево214 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане