Rooms.bg  > Забележителности в България  > 

Пещерата "Бачо Киро" - Дряново

автор: ROOMS.bg , на 5.1 km от Генчовци.    , GPS координати: N 42.9470522    E 25.4306405
Пещерата "Бачо Киро" - Дряново, Снимка
Пещерата "Бачо Киро" - Дряново, Снимка 1Пещерата "Бачо Киро" - Дряново, Снимка 2Пещерата "Бачо Киро" - Дряново, Снимка 3Пещерата "Бачо Киро" - Дряново, Снимка 4

    Западно от Дряновския манастир, на десетина минути пеш  се намира пещерата „Бачо Киро”, наречена така в чест на героя от Априлското въстание който се е крил там. Наблизо е водната пещера „Андъка”. „Бачо Киро”  с дължина 3500 метра се е образувала сред отвесните скали и представлява сложен лабиринт от галерии. Правят се проучвания от различни наши и чужди  археолози- професор Юричин, американката Дороти Гарът. Най- много данни има за първата зала – Преддверието, а откритите там оръдия на труда изработени от кости, груби остриета, ножове доказват, че там е имало живот още от древността, оформена е за посетители около седемстотин метра от пещерата. Там изобилства от прекрасни, причудливи варовикови образования  - сталактити , сталактони, сталагмити, колони. Пещерата  е обявена за национален туристически обект заради уникалния си вид  и е много посещавана туристическа атракция. Пещерата е с  влажност 95% и  постоянна  температура 13 градуса,  времето и водата са изваяли изящни фигури на птици, хора, змии, риби, различават се очертания на Богородица и младенеца,  ще  имаме възможност   да минем през необикновена дупка в стената за която се вярва, че пречиства от грехове –така нареченото „Чистилище”, колкото по-трудно преминеш  през тясната дупка, толкова повече грехове имаш. В пещерата е намерен  най-стария скелет на пещерна мечка  на Балканския полуостров, висок три метра. Счита се, че първоначално пещерата е оформена от реките Дряновска и Андъка, след това карстовите води с изключителна прецизност сътворяват неповторимия облик на природния феномен, а поставеното осветление усилва ефекта от приказната красота.

  Обособени са няколко зали с различни имена в зависимост от особеностите с които се характеризират, Дъждовна, Концертна зала,  Каменното цвете, Езерото на щастието, Меча поляна, Пещерно ухо, Медузите, Слона…... Влизаме  през нисък вход и попадаме в обширно преддверие следва най-високата Дъждовната зала запленяваща с фантастичните сталактити, висящи от белия таван, фигурата на монаха Харитон ще видим в централната зала, Срутището е настелено със скални отломки и е най-високо разположено спрямо входа, в Приемната зала се откроява каменният орел с разперени крила, навсякъде могат да се видят внушителни ,живописни образования  и разнообразни подземни форми. Подът на пещерата е покрит с отложения образувани преди милиони години, по-ниските нива са  покрит с глинести отлагания, а  високите галерии с  речни чакъли.

Пещерата е благоустроена отдавна и е под постоянно наблюдение, обявена е за природна забележителност пред 1962г., а по –късно е реконструирана и модернизирана.

Наблизо има построена хижа носеща същото име, тя работи и като дискотека. Изградени са удобни пътища и атрактивни  екопътеки,  за да ни осигурят по приятна  и незабравима екскурзия и почивка  сред магията на нашето природно и културно наследство.

 

Мнения и полезни съвети (0)

Гласували (0)    Оценка:

Споделете Вашето мнение или съвет

   





  
Добавете забележителност

Дестинации в България

Албена55 хотели
Ахтопол117 хотели
Балчик100 хотели
Бургас224 хотели
Бяла, Варна53 хотели
Варна296 хотели
Велика16 хотели
Каварна43 хотели
Китен229 хотели
Кранево77 хотели
Лозенец160 хотели
Несебър246 хотели
Обзор114 хотели
Поморие446 хотели
Приморско392 хотели
Равда201 хотели
Сарафово62 хотели
Свети Влас180 хотели
Синеморец81 хотели
Слънчев Бряг513 хотели
Созопол519 хотели
Царево214 хотели
Черноморец198 хотели
всички >
дестинации
затвори картата
зареждане