виж на карта |
Национален природонаучен музей - София
автор: Л. Иванова, на 352 метра от София. , Адрес: София, бул. Цар Освободител 1
Обекти за настаняванe
Виж точно местоположение
02 / 988 51 15
Исторически / Музеи
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
02 / 988 51 15
Исторически / Музеи
Посетете уебсайта
Виж всички забележителности
Историята на Националния природонаучен музей започва само 12 години след освобождението на страната от османска власт - през 1889 г., когато княз Фердинанд създава Княжеския естественоисторически музей. Това се случва само година след като по идея на княза, в София е създадена и първата зоологическа градина на Балканския полуостров. Първоначално музеят е съхранявал личните колекции на княза, а д-р Паул Леверкюн (придворният лекар) е негов първи директор.
В периода между 1914-1959 г., когато директор на музея е д-р Иван Буреш, биват организирани експедиции до всички български планини за обогатяване на музейните сбирки и музеят се превръща в център на природонаучните изследвания у нас. По това време започва и издаването на авторитетно научно списание. През 1936 г. в центъра на София е построена специална четириетажна сграда, в която да бъдат изложени музейните сбирки. По време на бомбардировките над столицата, сградата е разрушена, но музейните експонати са евакуирани и запазени, и след войната отново са изложени в обновената сграда.
През 1947 г. се извършва реорганизация в Българската академия на науките и музеят става нейно подразделение с името Природонаучен музей. Това е период на застой в развитието на музея, който продължава до 1974 г., когато негов директор става академик Иван Костов. Той успява да издейства национален статут на музея и го превръща отново в самостоятелен научен институт.
Днес НПМ развива научна и изследователска дейност по изучаването на минералите и скалите на България, нейните флора и фауна, както и останките от праисторически времена. Паралелно се развива и музейната дейност по обогатяването на музейните фондове и поддръжката на изложените колекции като музеят не пренебрегва и образователните си функции – в залите му се провеждат много изложби, организират се практически упражнения за студенти и ученици.
През 1990 г. в Асеновград е създаден филиал на НПМ, в който са изложени скелети на мастодонти, хипариони, антилопи, саблезъб тигър и др., както и отливка на скелет от динотериум (огромен динозавър) с внушителни размери – дължина повече от 6 метра и височина 4,5 метра.
Мнения и полезни съвети (0)
Гласували (2) Оценка:
Споделете Вашето мнение или съвет